Rebelde RBD hitul adolescentilor Imprimare E-mail

Rebelde (in limba spaniola inseamna rebel) este o telenovela mexicana care reia o telenovela argentiniana. Telenovela a implinit 3 ani in 2006.
ImageActiunea se petrece la Elite Way School, o scoala private si scumpa de langa Mexico City. Personajele sunt copii de bani gata dar si bursieri. Una din gaselnitele serialului este folosirea limbii engleze in acelasi timp cu limba spaniola, (cum se intampla si in unele filme indiene). Actiune filmului se petrece in jurul intamplarilor unei gasti de studenti care a format un grup muzical. Acestia formeaza si in viata reala formatia sub denumirea de RBD. In concerte RBD canta in general muzica din telenovela.
Au un mare succes, dand concerte numeroase atat in Mexic cat si in alte tari. In concertele RBD au aparut si invitati celebri precum: Lenny Kravitz, Luny Tunes, Gorillaz, Tiziano Ferro, La Quinta Estacion.
Serialul este si un instrument promotional pentru produse care au ca public tinta adolescenti. (cosmetice, bauturi energizante).
Puteti vedea un poster RBD aici.
Puteti vedea si asculta un clip aici.

Taguri:  Rebelde