Festivalul National de Teatru Scolar, editia a Va, 2012- Brasov "Zambet de Copil" Imprimare E-mail

Festivalul National de Teatru Scolar, editia a Va, 2012- Brasov  "Zambet de Copil"

Festivalul este destinat elevilor din ciclul gimnazial care pot apartine unor scoli sau cluburi de elevi. Piesele prezentate în cadrul festivalului pot fi alese din dramaturgia nationala si internationala sau pot fi scenarii originale, adaptari.

ÎNSCRIEREA:

Se face pe baza FISEI DE ÎNSCRIERE si a unei casete, CD/DVD ce va contine înregistrarea unei secvente de aproximativ 15 min in spectacolul ce va fi prezentat la festival.
Se va trimite lista cu distributia piesei ( numele elevilor pe roluri)

TAXA DE INSCRIERE – 50LEI / TRUPA
...
DATA - pâna la care pot fi trimise fisa de înscriere si materialul:ultima zi a lunii martie 2012

JURIUL este format din personalitati brasovene:
actori, regizori, scriitori, reprezentanti din mass media

DESFASURAREA ACTIVITATII
Festivalul se va desfasura în doua etape:
etapa I - PRESELECTIA este o proba eliminatorie se desfasoara pe baza vizionarii casetelor primite Juriul va selecta cele mai competente trupe în situatia în care numarul înscrisilor este prea mare Rezultatele preselectiei vor fi comunicate pâna în data de 10 aprilie 2012 Etapa a II-a:
Va rugam frumos, ajutati-ma cu acest anunt, daca se poate sa ajunga la cat , mai multi parinti.
FESTIVALUL care se va desfasura începând la ora 9.00 în sala Teatrului „Sica Alexandrescu” în data de 19 mai 2012

ALTE PRECIZARI:
Timpul prevazut în spectacol fiecarei trupe este de maxim 20 minute Depasirea timpului atrage dupa sine penalizarea trupei ( daca depasirea timpului este mai are de 2 min) Organizatorii asigura din necesarul pentru spectacol doar mese, scaune, canapele , lumini si sunet Conducatorii trupelor vor respecta îndrumarile organizatorilor privind intrarea în scena si iesirea din scena Organizatorii au încrederea ca pe parcursul programului se va crea o atmosfera loaiala, de colaborare si respect reciproc fata de toti participantii si mai alea fata de juriu

PREMIILE
Se vor acorda:
10 premii pentru interpretare individualaPremii pentru: regie, scenariu, costume, coregrafie, decor, originalitate Premii pentru: cel mai bun spectacol, locurile I, II si III Trofeul „ZÂMBET DE COPIL”

Atragem atentia ca,în functie de evolutia trupelor si de aprecierea juriului pot aparea modificari în acordarea premiilor pentru buna desfasurare a festivalului si mai ales pentru un final fericit.

PERSOANE DE CONTACT: prof Marcela Ungureanu Doina Aceasta adresa de e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat a putea vizualiza pagina.

Taguri:  COMUNICATE DE PRESA COMUNICATE DE PRESA Festivalul National de Teatru Scolar editia a Va 2012- Brasov Despre "Zambet de Copil"