Copiii si televiziunea Imprimare E-mail

ImageMulti parinti se intreaba ce emisiuni sa privesca copilul, care sunt efectele anumitor emisiuni, stiri, mai ales cele care in ultimul timp prezinta scene de mortalitate, crime si infractionalitate, informatii cu caracter anxiogen crescut. Pana in prezent, o serie de studii realizate de centre de cercetare si programe de monitorizare si evaluare a impactului programelor tv asupra copiilor, au scos in evidenta o serie de influente importante tinand cont de faptul, ca ...
Pana in prezent, o serie de studii realizate de centre de cercetare si programe de monitorizare si evaluare a impactului programelor tv asupra copiilor, au scos in evidenta o serie de influente importante tinand cont de faptul, ca un copil este in plina dezvoltare si ca pe langa zestrea genetica, o serie de influente din mediu ii influenteaza personalitatea. Marturii nenumarate au dezvaluit faptul ca orice copil este impresionabil, adica orice experienta emotionala sau sociala poate avea un ecou diferit de adultii care au deja un bagaj de reactii de aparare fata de informatia violenta, spre exemplu si care reusesc sa discearna intre fictional si realitate. In ceea ce priveste televiziunea o latura importanta este faptul ca anumiti copii, si vom sublinia diferentele de varsta, reactioneaza diferit fata de « realitatea » tv, considerand-o o oglinda perfecta a realitatii cotidiene care se desfasoara aici si acum. Un exemplu notabil, este cel dat de o marturie a unei fetite, Kia de 4 ani, dupa atacul terorist asupra turnurilor gemene World Trade Center din New York :