1 Aprilie ziua pacalelilor Imprimare E-mail


1 Aprilie - Ziua pacalelilor este o zi in care se fac diferite farse sau pacaleli. Trimiterea la o intâlnire inutila a prietenilor sau alte farse similare sunt cunoscute, in cele mai multe tari europene, inca din secolul XVI.

Una din numeroasele explicatii a acestei traditii este urmatoarea: in anul 1564 regele Carol al IX-lea al Frantei ar fi mutat serbarea Anului Nou de pe data de 1 aprilie pe data de 1 ianuarie. intrucât la vechiul An Nou (1 aprilie) se obișnuia sa se imparta cadouri, s-a continuat impartirea de cadouri și dupa anul 1564, dar sub forma unor farse și glume nevinovate.
Taguri:  1 aprilie ziua pacalelilor ziua farselor
Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 

 

 

newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner