Accesul la invatamantul obligatoriu din Spania Imprimare E-mail

ImageElevii romani care doresc sa studieze in Spania se pot inscrie in acelasi an scolar in care s-ar inscrie daca ar fi in Romania, cu aceleasi drepturi ca orice elev spaniol.
Ca si in Romania, invaţamantul este obligatoriu si gratuit.

Pentru inscrierea in clasele I - IX, nu este nevoie de nici un document din partea scolii din Romania:

Elevii care doresc sa studieze clasele X si XI, in Spania, vor trebui sa prezinte urmatoarele documente:
1.    Cerere tip si "Fisa de inscriere provizorie in centre educative si la examene oficiale" - cele doua formulare se obtin de pe internet:

1.    Fotocopia pasaportului care trebuie legalizata, in Romania, la Biroul Atasatului pentru probleme de invatamant (Intrarea Bitolia 25, sector 1, Bucuresti) sau la Ambasadele Spaniei, iar in Spania, la orice institutie oficiala de profil;
2.    Adeverinta care sa ateste studiile efctuate, eliberata de scoala din Romania, legalizata la ministerul Educatiei si Cercetarii, Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor - CNRED (Str. Spiru Haret nr. 10, Bucuresti) si supralegalizata cu Apostila de la Haga (Prefectura din localitate);
3.    Traducerea Adeverintei in limba spaniola - legalizata la notariat si supralegalizata cu Apostila de la Haga (Ministerul de Justitie, str. Apolodor, nr. 17, Bucuresti sau Curtea de Apel din localitate)
4.    Foaia matricola - supralegalizata cu apostila de la Haga (Prefectura din localitate)

Pentru scoala din Spania sunt necesare fotocopiile lagalizate ale Adeverintei si Foii matricole :

1.    Traducerea Foii matricole in limba spaniola - legalizata la notariat si supralegalizata cu Apostila de la Haga (Ministerul de Justitie, str. Apolodor, nr. 17, Bucuresti sau Curtea de Apel din localitate)
2.    Ordin de transfer bancar care sa justifice efectuarea platii taxei de echivalare in contul:

Ministerio de Educacion y Ciencia
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)
C/Alcala, 16, 28014, Madrid
Numar de cont: 01822370440200203771
Cod Swift: ES4101822370440200203771
Documentele prezentate mai sus pot fi prezentate la urmatoarele adrese:
Romania
Birou Atasat invatamant - Ambasada Spaniei
Intrarea Bitolia 25, sector 1, Bucuresti
Tel: 021/2301772

Spania

1.    in Madrid:

Subdireccion General de Titulos, Homologaciones y Convalidaciones
Registro General o Registros Auxiliarea del
Ministerio de Educacion y Ciencia
C/Los Madrazo, 15-17; Paseo del Prado, 28; C/Serrano, 150; C/Torrelaguna, 58.

2.    in alte orase decat Madrid:

"Area Funcional de Alta Inspeccion de Educacion-Delegacion del Gobierno" in Comunitatile autonome
http://www.mec.es/mecd/atencion/educacion/hojas/F Direccion/f-3.htm

Documentatia de echivalare a diplomei in Spania poate fi prezentata de: persoana interesata sau de parinti in cazul in care persoana interesata este minora; de o alta persoana cu imputernicire (PROCURa) din partea persoanei interesate.

Echivalarea diplomelor universitare.

Pentru echivalarea diplomelor universitare obtinute in Romania sunt necesare urmatoarele documente:

1.    Cerere tip ("Solicitud de Homologacion de titulo Extranjero de educacion Superior") - Se obtine de la Biroul Atasat invatamant sau de pe internet:

In acest document la punctul 3 ("Datos relativos a la solicitud") trebuie sa se indice diploma universitara spaniola care corespunde celei obtinute in Romania. in cazul in care este nevoie de consultanta in aceasta privinta, va puteti adresa personalului Biroului Atasat invatamant.

2.    Fotocopie stampilata a pasaportului ("Compulsa") - se poate obtine in Romania la Birou Atasat invatamant sau la Ambasada Spaniei (Str. Tirana, nr.1). in Spania se poate obtine la orice organism oficial.

3.    Diploma de licenta -Autentificata la Centrul de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor (Ministerul Educatiei si Cercetarii), Legalizata cu Apostila de la Haga - se trimite in Spania fotocopie compulsata;

4.    Traducerea Diplomei in limba spaniola - legalizata la notariat si supralegalizata cu Apostila de la Haga (Curtea de Apel din orasul dumneavoastra);

5.    Foaia Matricola, legalizata cu Apostila de la Haga;

6.    Traducerea Foii Matricole in limba spaniola, legalizata la Notariat si supralegalizata cu Apostila de la Haga;

7.    Programa analitica (facultativ). Nu este nevoie de legalizare sau supralegalizare.

8.    Traducerea neoficiala a programei analitice (facultativ).

9.    Ordin de transfer bancar care sa justifice efectuarea platii taxei de echivalare (84.89 euro) in contul:

Ministerio de Educacion y Ciencia
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)
C/Alcala, 16, 28014, Madrid
Numar de cont: 01822370440200203771
Cod Swift: ES4101822370440200203771
Documentele prezentate mai sus pot fi prezentate la urmatoarele adrese:
Spania
Subdireccion General de Titulos, Homologaciones y Convalidaciones
Paseo del Prado, 28, 28071, Madrid

"Delegacion del Gobierno" sau "Oficina de la Alta Inspeccion" (in alte orase decat Madrid)
Romania
      Birou Atasat invatamant - Ambasada Spaniei
      Intrarea Bitolia 25, sector 1, Bucuresti
      Tel: 0212301772

Documentatia de echivalare a diplomei in Spania poate fi prezentata de: persoana interesata sau de o alta persoana cu imputernicire din partea persoanei interesate.

Procedura

1.    La biroul unde se prezinta documentele, fie in Bucuresti, fie in Spania, se vor inapoia Diploma si Foaia Matricola, dupa ce au fost xeroxate si compulsate

2.    La terminarea procesului de evaluare a cererii de ecivalare, Ministerul Educatiei si stiintei va trimite persoanei interesate, la adresa indicata in cererea tip, certificatul de obtinere a echivalarii diplomei.