ADEVAR SAU MINCIUNA Imprimare E-mail

ImageParintii se nelinistesc atunci cand copilul lor nu le spune adevarul, incep sa creada despre copilul lor ca este un mincinos, ca este un semnal negative despre caracterul copilului. Cred ca trebuie sa fim linistiti.Ei nu ne mint, ei sunt doar copii de varsta prescolara. Ei nu pot face diferenta intre fantezie si realitate, de aceea nu trebuie sa privim in sensul unei bune sau rele dezvoltari a copilului nostru

Ei nu ne mint, ei sunt doar copii de varsta prescolara. Ei nu pot face diferenta intre fantezie si realitate, de aceea nu trebuie sa privim in sensul unei bune sau rele dezvoltari a copilului nostru. Ei invata sa spuna adevarul doar atunci cand vor reusi sa faca diferenta dintre realitate si imaginar si pentru aceasta este nevoie de timp pentru a putea intelege ce sunt si ce reprezinta cele doua concepte.
Mai tineti minte cand copilul vostru se trezea plangand noaptea? Il luati in brate si il linisteati spunandu-i ca a visat urat. Il linistea mangaierea voastra, dar a integrat ca atunci cand dormi, poti visa. Incepe sa faca legaturi. Incet – incet, a inceput sa vina noaptea la voi in camera, adormit, spunand:” bebe nu nani, bauau!” Este una dintre primele forme de minciuna pe care copilul le utilizeaza constient. Dar este bine intentionat, caci el doreste de fapt sa fie imbratisat si iubit, sa doarma impreuna cu voi. Vin  eu si intreb: de cate ori i-am spus noi ca exista bau-bau?  Sau ca “daca nu papi, vine nenea doctorul si iti face injectie”? Si de cate ori acesta a venit?
Copilul incepe sa seesizeze ca poate sa utilizeze un neadevar pentru a obtine ceva. Aici intervine riscul. Dar trebuie sa invatam sa facem si noi diferenta intre lumea imaginara a copilului si neadevar, minciuna. Daca il rugam sa ne spuna o poveste, veti vedea ca povestea sa este cu totul si cu totul alta decat cea pe care o stiam noi: balaurul are 10 capete (si nu 3), cufarul fetei era”maleee cat un bloc”. Aici este vorba despre imaginatia sa care vine in mod normal peste imaginatia autorului povestii. Este vadit ca este dreptul copilului sa isi construiasca povestea sa. In acest fel, si-o asuma, este o dovada ca intelege actiunea povestii.
Daca il rugam pe copil sa ne povesteasca ce a facut peste zi, la gradinita, va incepe sa ne spuna cam ceea ce a fost important pentru el in acea zi: s-a jucat cu copiii si au spus povesti, dar nu a putut dormi la pranz. “De ce?” il intrebam. “ Pentru ca a facut Mihai zgomot tot timpul si nu am putut dormi deloc. Nu ma gandeam deloc la jucariile din sala de joaca” spune el cu ochii senini. Cand ai 4-5 ani, este mai usor sa dai vina pe Mihai, decat sa poti defini nerabdarea de a te juca cu jucariile.
Ce ne ramane de facut? Sa vorbim cat mai mult cu el si sa-l facem sa inteleaga ce este adevarul. Ce inseamna sa spui adevarul si care pot fi urmarile minciunelelor. Si de ce anume este important sa spunem adevarul (si noi, nu doar el!!!) Apoi, incercati sa fiti cat mai sinceri, sa evitati pe cat se poate sa mintiti sau sa ascundeti adevarul in fata copilului.Un copil adopta mult mai usor niste valori daca le repereaza si in familia sa.
De obicei, copiii spre 5-6 ani, ascund adevarul atunci cand se tem de reactia noastra sau atunci cand stiu ca au facut cate ceva care ne-ar putea deranja si ar atrage o pedeapsa. Mai ales cand in familie sunt frati de varste apropiate, este necesar sa ascultam cu mare atentie ceea ce relateaza fiecare dintre ei in situatia unui conflict. Daca au spart un geam, de exemplu, este posibil sa dea vina unul pe celalalt. Daca acordati mai multa importanta faptului ca a spus adevarul decat pedepsirii spargerii geamului in mod cert copilul nu va ascunde niciodata adevarul sau nu il va imbraca intr-o haina favorabila lui (“am spart geamul deoarece a sunat la usa si s-a facut curent”). In fond, este mai importanta relatia dintre noi si copilul nostru decat un geam spart, nu?

Autor: Cristina Popescu