Forma de invatamant numita "Six Form" in Anglia Imprimare E-mail

ImageDureaza 2 ani si este echivalent cu clasele XI-XII din Romania.
Acesti doi ani de studiu premerg examenelor finale numite A-level. Dupa terminarea asa numitei Sixth Form, elevii merg mai departe la universitate.
Este o perioada care face trecerea de la adolescenta la maturitate, de la scoala la universitate si cariera.
Nu trebuie pus insa un semn de egalitate intre cei doi ani de Six Form si aceste ultime doua clase de liceu pentru ca:

- se studiaza mult mai putine materii decat in liceu, maxim 5 materii
- nivelul incepe sa se apropie foarte mult de cel universitar
- la toate cele 5 materii se vor sustine examene la fiecare 6 luni. Rezultatele la aceste examene sunt hotaratoare pentru admiterea in universitate. Vestea buna este ca aceste examene se pot repeta. Vestea rea este ca pot fi repetate doar o singura data.

Numarul de materii care se vor studia va fi probabil hotarat de directorul colegiului, care ofera aceasta forma de invatamant "Six Form" pe care le va urma elevul in functie de inclinatiile lui si probabil, de rezultatele pe care le-a avut pana acum.