Inscrierea la scoala in Anglia (UK) Imprimare E-mail

ImagePirvu Daniel (psiholog, RO, Bucuresti) : Cum se poate inscrie un copil roman la o scoala in UK?

Cristina Danacica (psiholog, U.K., Londra): Unul din parinti trebuie sa se duca la o scoala din cartier (aproape de casa) si sa vada daca sunt locuri (pentru ca e mijloc de an scolar). Daca nu, poate sa puna numele copilului pe lista de asteptare si sa caute urmatoarea scoala ca apropiere  de casa. Aproape sigur o sa gaseasca.

Nu conteaza ca sunt romani, toti copiii care sunt in UK au drept la scolarizare de stat gratuita. Chiar si cei care sunt ilegal (in UK). Este ilegal sa ai un copil peste 5 ani si sa nu fie la scoala.

Scoala incepe in anul in care copilul face 5 ani, dar e de preferat sa il dai mai inainte cu un an macar -  sa mearga la “reception class”. Prin urmare, la 7 ani de ex., un copil este Year 2 sau 3.

Ciclul primar - "primary school" e pana in year 6 apoi e "secondary school". Scoala este obligatorie pana la 16 ani. Nu stiu daca gasesti interesant, aici copiii nu raman repetenti.