PACHETELUL CU MANCARE Imprimare E-mail

Copilul petrece la scoala aproximativ 4 ore,in timpul diminetii sau dupa-amiaza. In medie, orele scolare dureaza aproximativ 50 de minute, avand cate 10 minute de pauza intre doua “ore” de cursuri. Toate acestea daca vorbim la modul ideal. Caci sunt scoli care au programul foarte aglomerat datorita numarului mare de copii in raport cu numarul de clase functionale. Acest lucru atrage dupa sine o rotatie a turelor mult mai rapida, intalnindu-se ore de curs de aproximativ 45 de minute cu pause de cate 5 minute.
pachetelul cu mancare
Este cunoscut faptul ca necesarul alimentar al copilului este acoperit de:
-    3 mese de baza si doua gustari pentru prescolar si scolarul mic
-    3 mese de baza si o gustare pentru scolar si licean.
Acestea in contextul in care copilul nu  are activitati extrascolare care presupun efort fizic sustinut sau daca deplasarea pana si de la scoala nu presupune un efort suplimentar (fizic sau de timp).
Pentru ca dezvoltarea sa sa nu aiba de suferit, este necesar sa-i asiguram necesarul alimentar si atunci cand se afla la scoala.  Pentru acest lucru, este bine sa ne asiguram ca programul ii permite sa ia micul dejun, dejunul si cina in mod constant. Aceasta inseamna s ail ajutam sa isi organizeze programul zilnic in asa maniera incat sa poata manca in liniste, nu pe fuga, sa “ciuguleasca” ceva in timp ce se imbraca pentru scoala, se spala sau isi face temele (minim jumatate de ora).
Apoi, pentru gustari, ii pregatim pachetelul cu mancare sau il ajutam sa si-l pregateasca. Am spus gustare, caci acesta poate fi un sendvis, un pachetel de biscuiti, un fruct.  Nu mai mult! Nu o ciocolata, nu un croissant sau un baton de ciocolata cu arahide, cipsuri, pufuleti cu gust de…sau alte minuni preambalate.
Este important sa acordam atentie acestui pachetel de mancare: ce contine si cum este impachetat. Daca poate sa il manance in conditii de igiena, daca se poate spala pe maini si daca , dupa ce il mananca, are posibilitatea sa isi clateasca gura (macar) cu putina apa (evident, ma gandesc si la igiena cavitatii bucale). In functie de acestea, putem pregati pachetul cu mancare. Ideal este sa aiba o cutiuta care sa se inchida ermetic. Se gasesc o multitudine de astfel de recipiente, de diverse forme si culori, ieftine. Cand luam un astfel de recipient, trebuie sa tinem cont si de spatiul pe care il va ocupa in ghiozdanul copilului. Pentru impachetarea sendvisului (chiar si pentru invelirea fructului spalat acasa), puteti utilize folia de plastic sau folia de aluminiu. In cutiuta, este bine sa puneti cel putin un servetel! Puteti sa ii puneti o sticluta (de plastic, cu capac etans, de 200 ml – in functie de cat de des stiti ca este obisnuit sa consume lichide) de apa (plata) sau de suc proaspat (din fructe stoarse).

Cristina Popescu

Taguri:  mancare la scoala pachetelul cu mancare mancarea elevului pachetul de mancare a l elevului