"Video-copiii" sau generatia televizuala Imprimare E-mail

ImageAnchetele asupra "comportamen- telor de consum de programe audio- vizuale ale elevilor" (7-10 ani; 11-14 ani si 15-18 ani, 2005), realizate prin contract cu CNA de catre CURS SA
(coordonator principal prof. dr. Dorel Abraham), in cooperare cu Centrul de Studii Media si Noi Tehnologii de Comunicare, Universitatea Bucuresti, au avut ca punct de plecare cartea lui Giovanni Sartori HOMO VIDENS. Imbecilizarea prin televiziune si post-gindirea. Desigur, autorul acestor rinduri si coautor al cercetarilor mentionate, inclusiv al proiectului Evaluarea reprezentarii violentei in programele de televiziune (2004) nu este atit de categoric precum Sartori in asertiunile rezumate mai ales in subtitlul cartii. Dar aceste cercetari, consonante cu un numar impresionant de studii efectuate in ultimii patruzeci de ani, in S.U.A. mai intii, apoi si in alte tari, converg spre concluzia ca televiziunea reuseste sa impuna in scurgerea istorica a generatiilor si a tipologiilor culturale ale identitatii umane o noua generatie -cea a carei formare este mediata in principal de televiziune (de "semnele televiziunii", dupa expresia lui J. Fiske si mai putin de "semnele culturii scrise", a cartii indeosebi). Datele anchetelor releva acest fenomen istoric inedit: copiii si adolescentii de astazi au devenit si in Romania prima generatie care, fizic si simbolic, "creste cu televizorul". Acesta s-a instalat de mai mult timp ca membru central al familiei (R. Silverstone vorbeste, in acest sens, de "familiarizarea" televizorului), ca furnizor de modele culturale si stiluri de viata mai puternic decit scoala, familia si cultura cartii. Televiziunea preia - ca principal " mediator cultural" - si exercita succesiv sau simultan rolul de tetina si mama, de doica, de parinte si de invatator sau profesor, de "pedagog national", dar mai ales de sursa a reperelor existentiale inscrise in ceea ce denumim prin notiunile de "teleprezenta", "telerealitate", "star-sistem". Televiziunea, devenita atotputernica in zilele noastre, a ajuns a fi un incubator si o pepiniera in care cresc la scara planetara exemplarele unei noi linii in evolutia speciei umane - "video-copiii", cum ii numeste Sartori; un produs deviat de la modelul uman definit prin cultura scrisa si vorbita si transformat prin televiziune in homo videns.Multi ginditori acuza raritatea canalelor TV (in afara celor de desene animate) destinate in mod special copiilor de virsta scolara, adolescentilor si tinerilor, ceea ce are ca efect ca, in medie, 80 la suta dintre emisiunile vizionate de copii sint adresate, de fapt, adultilor. Anchetele noastre confirma aceasta constatare prin evidentierea situarii virfurilor de audienta TV ale elevilor in intervale orare cind predomina emisiunile pentru adulti, inclusiv in prime time - peste 50% dintre elevi vizioneaza emisiunile TV seara dupa orele 19; circa 32% dupa amiaza intre orele 13-19, iar 17% dimineata intre orele 6-13. in cazul copiilor de 7-10 ani, peste 97% privesc zilnic la televizor atit in zilele de lucru, cit si in week-end; elevii de 11-14 ani sint intr-o proportie aproape covirsitoare mari "devoratori" de televiziune (37,7% privesc zilnic la televizor intre 3-4 ore, iar peste 20% dintre ei privesc mai mult de 4 ore zilnic). Indicatorul "audienta cumulata" (toti cei care privesc la TV in decursul unei saptamini, indiferent de durata vizionarii) arata ca practic toti elevii sint in contact cu televizorul, in timp ce procentul celor care citesc carti scade dramatic, iar lectura se reduce preponderent la fragmente literare cerute/recomandate de programele scolare. Tabloul lecturii este dupa Sartori chiar sumbru: copiii si tinerii din zilele noastre nu mai citesc decit subtitrarea filmelor difuzate la TV sau "titlurile zilei" din cadrul jurnalelor de stiri TV. Este evidenta predilectia copiilor pentru canalele TV comerciale: pe primele locuri in preferintele elevilor (ca si ale adultilor, de altfel) se situeaza canalul PRO TV, urmat de Antena 1 si Acasa, urmind in ierarhie canalele de divertisment comercial MTV, Prima TV si pe ultimele locuri Discovery, TVR 1, HBO si TVR 2 sau TVR Cultural.