Calatorie in Altaiul Siberian Imprimare E-mail

Calatorie cu Uca Marinescu in Altaiul Siberian, Kamceatka si Antarctica
Fundatia Calea Victoriei va invita in 4 si 5 mai, ora 18:30, la prezentarea ultimelor expeditii facute de exploratoarea Uca Marinescu
ImageTemele celor doua ateliere interactive sint:

•    Altaiul Siberian – vechea populatie Altai.  Kamceatka – Vulcanii
•    Tara pinguinilor – Antarctica.  Polul Sud Magnetic

Prezentarile din cadrul celor doua ateliere vor fi insotite de imagini - fotografiile facute de Uca Marinescu in cadrul acestor expeditii. Participantii vor putea pune intrebari in partea a doua a prezentarilor.

Pentru Uca Marinescu viaţa înseamnă bucuria permanentă de a explora şi de a descoperi, a explora înseamnă pentru ea a se descoperi pe sine, pretutindeni pe unde a călătorit în lume, cea mai importantă revelaţie a constituit-o universul uman. Alături de căutarea meticuloasă a matrixului spiritual de pe cele cinci continente, a simbolurilor şi arhetipurilor culturale ale civilizaţiilor, din Antarctica până în Papua Noua Guinee, de la Polul Sud până în Africa şi Nepal, din India şi Tibet până în Europa, din America de Nord până în America de Sud şi din Alaska până în Mongolia şi Siberia cu Polul Nord.
Uca Marinescu este membră a Societatii Române de Geografie, colaborator al Institutului de Cercetări Antropologice al Academiei Române şi colaborator al Muzeului de Ştiinţele Naturii “Grigore Antipa”. De asemenea este membră a Asociaţiei Americane de Geografie.

Cost – 2 ateliere: 60 ron - adulti / 45 ron - elevi, studenti
Loc desfasurare: Fundatia Calea Victoriei