Orasul meu Imprimare E-mail

Bucuresti este un oras imprevizibil. Nu sti niciodata ce se va intampla maine. Cateodata sunt si zile anormale, cand lucrurile decurg predictibil. O zi normala insa incepe asa: apa oprita, lift stricat, masina cu cauciucurile taiate, autobuz aglomerat, suti in autobuz, controlori nepoliticosi, traseu modificat. Dar poti face fata. Normal, esti bucurestean. Te speli cu apa minerala si te barbieresti electric. Sport = sanatate deci cobori pe scari. O scurta ancheta prin parcare iti poate spune cine ti-a taiat rotzile. Suni la servicu si anunti ca intarzii. Duci copilul cu autobuzul la scoala. Inghiontesti zdravan in autobuz. Portofelul este in servieta blindata si incuiata (colturile si muchiile ei te-au ajutat sa-ti faci loc in autobuz). Cu controlorii nu ai treaba pentru ca ai fost precaut si ti-ai luat bilet. La serviciu (unde ajungi mai tarziu decat ai spus sefului la telefon) lucrurile pot decurge normal sau … Depinde de cele intamplate colegiilor tai si de nervii acumulati. In functie de maiestria muncitorilor ce repara strada, ti se poate opri reteaua, curentul sau telefonul fix. Totusi esti bucurestean si poti face fata accidentelor. Te conectezi la internet prin zapp, lucrezi pe laptop, clientii stiu si numerele tale de mobil. Ai aranjat telefonic problema cauciucurilor – este scump dar nu ai alta solutie. Copilul a fost luat de la scoala de sotie. Dar nu de asta te-a sunat. A avut o zi proasta – un SUV i-a zgariat rau masina pe cand intra de pe linia de tramvai inapoi in trafic. Au urmat 3 ore la politie pentru declaratii. Nu, nu s-a injurat cu nimeni. Soferul jepului a fost foarte cooperant pentru ca mirosea a bautura si nu vroia complicatii. Chiar mirosea a bautura dimineata? Pai da, si era foarte obosit pentru ca se intorcea de la un chef. Vrei sa sti ce-a facut cel mic la scoala? Pai s-a batut cu un coleg. L-a murdarit cu markerul. Nu mai exista creta de mult draga, toata lumea scrie cu markerul. Trebuie sa vorbesti cu invatatoarea dar nu pentru asta. Pentru compunerea la limba romana la care l-ai ajutat tu. Cum, nu te-ai uitat peste ea? Merita, crede-ma. Vrei sa o citesti acum? Vine prin fax.

Orasul meu
- compunere –

Locuiesc in Bucuresti care este capitala Romaniei.
De aici se da ora exacta in toata tara. Aici locuiesc toti barosanii si securistii si magarii si hotii aia mari care ne conduc. Bucurestiul este inconjurat de Ilfov care de fapt este tot Bucuresti. Oamenii care stau in Ilfov sunt tarani si nu au metrou. Si nici buletin de Bucuresti. Este un oras murdar pentru ca toata lumea arunca gunoaiele pe jos si nu la cos asa cum trebuie. In orasul meu sunt multe blocuri si putine case. De aia lumea este rea si toata lumea tipa unii la altii. Lumea mai tipa unul la altul si pentru ca nu sunt locuri de parcare si toata lumea fura locul de parcare. Adica il ocupa fara sa fie al lui. Dar nici omul de la care il fura nu are dreptate ca nici el nu plateste locul de parcare dar s-a obisnuit sa-si parcheze acolo junghiul ala de masina. In Bucuresti sunt multe cinematografe si carciumi si magazine si moluri. Mai sunt si alte locuri de care lumea zice ca sunt misto de tot dar nu se prea duce. Acestea sunt: teatre, opera, muzeie, parcuri si biblioteci. In orasul meu sunt multe scoli si multi copii si nu poti sa ii cunosti pe toti. Uneori nu poti sa ii cunosti nici pe vecinii de la bloc. De exemplu mama no cunoaste pe doamna de la 4 care are 5 caini si care pute de nu mai urca nimeni cu liftu o ora dupa ce a iesit ea cu cainii. In Bucuresti poti sa te ratacesti foarte usor daca esti mic pentru ca pot sa ma pierd. Chiar si tata sa ratacit la primarie cand sa dus sa depuna un dosar cu acte. Lui mama i-a povestit de fapt ca s-a ratacit dosarul si ca a trebuit sa dea spaga cuiva care stie cum merg toate lucrurile. In Bucuresti stau si multi oameni buni care dau bani pentru saraci si copii orfani dar stau si oameni rai. Unii sunt frumos imbracati si curati altii sunt in trening si sunt murdari. Toti apar la televizor unde pot sa-i vad daca sunt cuminte si mi-am facut temele.
Mie imi place foarte mult orasul meu pentru ca aicea m-am nascut si aicea stau toti oamenii pe care ii cunosc.

Ce nota a luat?  Draga, note se dadeau cand eram noi copii, acum se dau calificative.

Autor: Daniel Pirvu