Consiliere psihologica pentru copii si parinti Imprimare E-mail

Atunci cand parintii si copiii trec prin perioade dificile din viata lor, poate fi afectata relationarea sanatoasa din cadrul familiei.
Consilierea psihologica pentru familie este axata pe dificultatile specifice care pot sa apara la copil si parinti, cum ar fi:

- Dificultati de intelegere si de comunicare eficienta a nevoilor si emotiilor;
- Pierderea unei persoane apropiate;
- Probleme scolare;
- Probleme de comportament;
- Conflicte legate de stabilirea si mentinerea unor limite si reguli de disciplina.

Consilierea poate fi individuala (pentru fiecare din membrii familiei) sau/si relationala (vizand dinamica relatiilor familiale) si are ca scop identificarea de resurse, dezvoltarea abilitatilor de rezolvare de probleme si sporirea comunicarii in cadrul familiei.

Pentru orice solicitari: ASOCIATIA CREATIV - Centrul de Resurse pentru Educatie
Adresa: Pache Protopopescu nr.104, sector 2, Bucuresti (vis-a-vis de PROTV)
Telefon: 021- 252.56.35

Singurul Bagaj de care are nevoie orice PARINTE! : Tache
A aparut numarul doi al revistei Trusa pentru Parinti! Cauta la chioscuri singura revistă care te ajută să fii prietenul copilului tău, să-i afli toate nevoile şi dorinţele şi să i le îndeplineşti cu înţelegere şi responsabilitate. În Revista Trusa pentru Părinţi vei găsi informaţii despre cum să comunici cu copilul tău pentru a fi părintele ideal al unui copil perfect.

Psihologul revistei, doamna Mirela Horumba, vorbeste in acest numar despre povara rasfatului si despre crizele de nervi ale copiilor de la supermarket si cum sa reusiti sa le faceti fata si, de asemenea, v-a pregatit un nou spatiu de lucru pentru voi, dragi parinti.

Roxana Iliescu, vedeta B1 TV, va spune care ii sunt cele mai dragi amintiri din copilarie si cum se descurca cu cele doua fetite minunate pe care le are.

Din interviul cu doamna doctor nutritionist Mihaela Bilic veti afla cum il invatam pe copil sa manance sanatos si ce putem face atunci cand plange ca vrea ciocolata dimineata inainte de micul dejun.

Revista Trusa pentru Părinţi este singurul bagaj de care are nevoie orice părinte!
Mai multe detalii pe www.trusapentruparinti.ro.

...