280 de cazuri medicale la Rolling Stones Imprimare E-mail


ImageNiciun incident de securitate, dar 280 de cazuri medicale s-au inregistrat, marti seara, la concertul formatiei Rolling Stones, "A bigger bang", desfasurat pe stadionul "Lia Manoliu" din Capitala, informeaza un comunicat al companiei BGS, transmis, miercuri, Agentiei ROMPRES.
Din cele 280 de cazuri medicale, 15% au fost persoane cu probleme cardiace care au avut cresteri de tensiune arteriala provocate de caldura excesiva, de stres si de oboseala, 50% au prezentat stari prelipotimice, adica deshidratari provocate de consumul scazut de lichide, hipoglicemii survenite pe fondul lipsei alimentatiei, fatigabilitate intensa si consum de alcool, iar 35% au fost accidente minore, ca urmare a aglomeratiei, respectiv plagi usoare tratabile la fata locului, mentioneaza sursa citata.

"Nu este o cifra mare, daca ne raportam la numarul celor prezenti si la temperaturile extreme care s-au inregistrat. Nu a fost insa in regula faptul ca multe persoane cardiace si-au ignorat problemele medicale si au venit pe stadion, chiar incepând cu orele 16,00. Astfel, am avut doua cazuri de persoane operate pe cord, pe care a trebuit sa le transportam la domiciliu, aplicându-le tratament pâna la stabilizarea starii acestora", a declarat doctorul Narcis Mica, medic la Ambulanta BGS.
Potrivit comunicatului, la concertul Rolling Stones au participat 60.000 de oameni, iar BGS a contribuit la buna desfasurare a acestuia cu 450 de agenti de paza, 30 de cadre medicale, 23 de masini, 8 ambulante si 5 corturi.
Compania BGS a asigurat securitatea membrilor trupei The Rolling Stones si a formatiilor care au cântat in deschiderea spectacolului, precum si serviciile medicale de urgenta pentru spectatori.(Romrpes)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner