A început simularea trasmiterii subiectelor pentru tezele cu subiect unic Imprimare E-mail


ImageMinisterul Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MEdCT) a inceput, miercuri dimineata, simularea transmiterii electronice a variantei de subiect pentru tezele cu subiect unic la matematica, la clasa a VII-a.

Simularea va dura patru ore si se va termina la ora 12. Din motive de securitate este interzisa intrarea in sala unde se desfasoara simularea.
Ministrul Cristian Adomnitei a declarat ca la 7 dimineata, s-a accesat serverul, s-au preluat subiectele, iar inspectoratele au avut la dispozitie patru numere de telefon pentru a afla parolele pe care apoi le-au folosit pentru a descarca lista. intre orele 7.30 si 8.30 se multiplica, iar dupa 8.30 subiectele sunt trimise la scolile unde se face simularea.

'Am ales scolile cele mai indeparate, ca sa vedem ce se intampla in conditiile cele mai grele. intre 11 si 12 se face multiplicarea pentru elevi, iar pana vineri, fiecare inspectorat va transmite un raport", a afirmat ministrul.
Potrivit reprezentantilor MedCT, simularea se va realiza fara elevi si fara subiecte reale, in 30% din unitatile de invatamant care scolarizeaza elevi de clasa a VII-a.
Purtatorul de cuvant al ministerului, Oana Badea, a declarat ca centralizarea finala a informatiilor se va face in cursul zilei de vineri.
Totodata, la nivelul fiecarui inspectorat scolar se va constitui o comisie care va stabili lista cu unitati scolare incluse in simularea tehnica a transmiterii subiectelor, insa vor avea prioritate acele scoli la care accesul este dificil sau care se afla la distanta mare de resedinta de judet.
Dupa ce vor intra in posesia variantei de subiect, membrii comisiei o vor distribui in conditii de securitate catre unitatile scolare participante la simulare. in aceasta etapa, se va avea in vedere faptul ca in conditiile reale de desfasurare a tezei, ISJ/ISMB raspund de securitatea si confidentialitatea subiectelor din momentul in care le primesc si pana acestea ajung in scoli.
Dupa incheierea simularii, fiecare inspectorat va colecta si centraliza informatii de la fiecare scoala participanta, pe care le va pune la dispozitia MEdCT sub forma unui raport sintetic.

Elevii de clasa a VII-a vor sustine pentru prima oara tezele cu subiect unic, in luna mai.
Astfel, teza la matematica va fi sustinuta in 4 mai. Ea va fi urmata, pe 10 mai, de cea la limba si literatura materna, iar pe 17 mai - teza la limba si literatura romana.
Peste 225.000 de elevi de clasa a VII-a vor sustine teze sunt limba si literatura romana, matematica si limba si literatura materna pentru cei apartinand minoritatilor nationale care au urmat cursurile gimnaziale in limba materna.
Pentru elevii care au absentat la prima sesiune exista o perioada speciala de teze dupa cum urmeaza: 5 iunie 2007 - matematica, 8 iunie 2007 - Limba si literatura materna, 12 iunie 2007 - Limba si literatura romana.
Perioada speciala de teze pentru elevii amanati, 21 august 2007 - Matematica, 23 august 2007 - Limba si literatura materna , 28 august 2007 - Limba si literatura romana .
Fostul ministrul al educatiei, Mihail Hardau, cel care a introdus tezele cu subiect unic, a stabilit ca scopul acestora este ca in doi ani sa inlocuiasca testele nationale.
Notele obtinute la tezele cu subiect unic vor avea o pondere de 25% din media semestriala, durata tezei va fi de 50 de minute, iar evaluarea va fi facuta de profesori evaluatori, altii decat cei care predau in scoala in care s-a dat teza.
Totodata, in cazul in care intre evaluarile profesorilor corectori apare o diferenta mai mare de un punct, lucrarea in cauza va fi reevaluata de un al treilea corector. Tezele cu subiect unic vor avea acelasi statut ca tezele date pana in prezent, ele neputand fi contestate.

Rompres

 Comentarii (2)add
... : Alexndra
Eu sunt una dintre cei care dau in acest an tezele unice,la mate nu pot sa zic ca a fost greu,am fost un pik cam neatenta si zapacita(am luat 7,10),dar asta e sper ca la romana o sa iau nota mai mare!In clasa undeam fost eu nu s-a auzit nici musca,dar colegii mei mi-au zis ca in unele clase profesorii le-au dat raspunsuri smilies/sad.gifsi nu e corect,daca eram si eu in cls. aia,luam nota mai mare!...oricum au fost note destul de mici.[ smilies/tongue.gif smilies/tongue.gif smilies/tongue.gif smilies/tongue.gif
...
teza unica : --Andreea--
Mie mi s-a parut destul de simpla teza la matematica si sunt foarte bucuroasa ca am luat o nota mare(9,50)sper ca sa fie si la romana tot asa de usor..smilies/smiley.gifla inceput am avut emotii,..dar au trecut
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner