Adlitteram - educatie si joc la Muzeul National al Literaturii Romane Imprimare E-mail


ImageProiectul "Adlitteram", finantat de Administratia Fondului Cultural National, care propune realizarea unui program educational pentru elevi (10-13 ani) de la scoli generale si scoli speciale pentru copii cu deficiente de auz, va fi derulat de Muzeul National al Literaturii Romane (MNLR) in perioada 25 septembrie - 5 octombrie 2007.

El consta in patru ateliere: "Copiii si alfabetele", "Copiii tipografi", "Copiii restauratori" si "Copiii cercetatori" si urmareste crearea unei metode alternative de educare, bazata pe joc si interactivitate, o metoda ce implica ingeniozitatea, creativitatea si imaginatia copiilor.
Cele patru ateliere ale programului "Adlitteram" se vor desfasura la Muzeul National al Literaturii Romane, in Bucuresti, si in muzeele partenere: Muzeul B.P. Hasdeu - Campina, Muzeul Tiparului si al Cartii Vechi Romanesti - Targoviste, Casa stefan Baciu - Brasov, Muzeul Literaturii Romane - Iasi.
Datorita lui copiii vor patrunde in "misterele" tiparului, vor descoperi multiple tipuri de alfabete si vor intra in posesia secretelor restauratorilor si ale cercetatorilor literari.

"Maniera interactiva de prezentare a informatiilor, materialele-cheie adecvate, atat varstei participantilor, cat si subiectelor tratate, atractivitatea materialelor auxiliare, toate acestea urmate de vizitarea muzeelor partenere, ii conduc pe copii spre o adevarata apropiere si o intelegere mai profunda a valorilor patrimoniului literar", a declarat, vineri, managerul proiectului, Dorothea Nicolescu. Rompres


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner