Admisi la Testele Nationale din Bucuresti, mai multi decat in 2006 Imprimare E-mail


ImageInspectorul pentru probleme de imagine din cadrul Inspectoratului scolar al municipiului Bucuresti, Marian Banu, a declarat, duminica, pentru ROMPRES, ca, in Bucuresti, procentul de promovabilitate la Testele Nationale a fost mai mare decat cel de anul trecut, cand s-a inregistrat un procent de 75,25%.
Astfel, in Sectorul 3, promovabilitatea a fost de 81,67%, in Sectorul 4, de 82,86%, in Sectorul 5, 76,53%, iar in Sectorul 6, 81,75%.
Inspectorul Marian Banu a precizat ca nu primise o situatie a promovabilitatii in Sectoarele 1 si 2.
"Este mult mai bine anul asta, probabil copiii au invatat mai mult", a spus Marian Banu.
in Bucuresti s-au prezentat la Testele Nationale 13.442 de elevi, absolventi ai claselor a opta.
Reamintim ca, in acest an, la sustinerea testelor nationale s-au inscris, in toata tara , 228.429 de elevi, dintre care 12.299 au sustine si proba de limba materna. Ei au fost repartizati in 970 de centre de examen.
Lucrarile au fost corectate in 192 de centre de evaluare.
Cei nemultumiti de notele primite pot depune contestatii, in aceeasi zi, pana la ora 20.00.Rezultatele finale vor fi afisate pe 28 iunie.
Testele nationale se organizeaza anual, intr-o singura sesiune, in vederea stabilirii selectiei si repartizarii absolventilor clasei a VIII-a in clasa a IX-a a ciclului inferior al liceului sau a scolii de arte si meserii.
Evaluarea rezultatelor s-a facut cu note de la 10 la 1, respectandu-se cu strictete baremele de evaluare si de notare transmise de Comisia nationala. Nota minima de promovare la fiecare dintre probe este 5.
Astfel, un candidat este considerat promovat daca obtine cel putin nota 5 la fiecare test. in caz contrar, este declarat respins.
Media generala se calculeaza ca medie aritmetica, cu doua zecimale, fara rotunjire, din notele obtinute la cele trei teste nationale, respectiv patru - pentru candidatii care sustin si testul scris la limba si literatura materna.
Elevilor care promoveaza testele nationale li se elibereaza un certificat care sa ateste promovarea acestora.
Celor care nu promoveaza li se elibereaza, la cerere, copie dupa foaia matricola.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner