"Bani de liceu" guvernamentali si pentru elevii din anul de completare Imprimare E-mail

ImageElevii din invatamantul profesional de zi - scoli de arte si meserii si anul de completare - vor putea beneficia de sprijinul lunar de 180 de lei acordat prin programul "Bani de liceu", a stabilit Guvernul, potrivit unui comunicat remis de ROMPRES.

In cadrul sedintei de miercuri, Guvernul a modificat HG 1488/2004, potrivit careia sprijinul se acorda doar elevilor care urmau, la cursuri de zi, liceul sau scoala de arte si meserii, precizeaza sursa citata.
Pentru a beneficia de program, elevii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: familiile in intretinerea carora se afla sa aiba un venit brut lunar pe membru, realizat in ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, de maximum 150 lei, sau sa beneficieze de o masura de protectie ori sa se afle sub tutela/curatela in aceleasi conditii de venit.

Comisiile de acordare a sprijinului financiar organizate la nivelul fiecarei unitati de invatamant au obligatia sa sesizeze Inspectoratele de Politie si Autoritatile administratiei publice locale, in vederea cercetarii si verificarii unor situatii speciale constatate, se mentioneaza in comunicat.
in cazul unor sesizari scrise privind depunerea de declaratii false referitoare la nivelul venitului brut lunar, Comisia va anunta Politia, va opri acordarea ajutorului financiar si va intreprinde demersurile legale pentru recuperarea sumelor acordate pana in acel moment.