"Bani de liceu" guvernamentali si pentru elevii din anul de completare Imprimare E-mail


ImageElevii din invatamantul profesional de zi - scoli de arte si meserii si anul de completare - vor putea beneficia de sprijinul lunar de 180 de lei acordat prin programul "Bani de liceu", a stabilit Guvernul, potrivit unui comunicat remis de ROMPRES.

In cadrul sedintei de miercuri, Guvernul a modificat HG 1488/2004, potrivit careia sprijinul se acorda doar elevilor care urmau, la cursuri de zi, liceul sau scoala de arte si meserii, precizeaza sursa citata.
Pentru a beneficia de program, elevii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: familiile in intretinerea carora se afla sa aiba un venit brut lunar pe membru, realizat in ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, de maximum 150 lei, sau sa beneficieze de o masura de protectie ori sa se afle sub tutela/curatela in aceleasi conditii de venit.

Comisiile de acordare a sprijinului financiar organizate la nivelul fiecarei unitati de invatamant au obligatia sa sesizeze Inspectoratele de Politie si Autoritatile administratiei publice locale, in vederea cercetarii si verificarii unor situatii speciale constatate, se mentioneaza in comunicat.
in cazul unor sesizari scrise privind depunerea de declaratii false referitoare la nivelul venitului brut lunar, Comisia va anunta Politia, va opri acordarea ajutorului financiar si va intreprinde demersurile legale pentru recuperarea sumelor acordate pana in acel moment.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner