Biblioteca Metropolitana Bucuresti incurajeaza lecturile copiilor Imprimare E-mail


ImageBiblioteca Metropolitana Bucuresti atrage atentia asupra timpului limitat alocat de copii lecturii, comunicarii si jocului, in paralel cu amploarea sporita a violentei, printr-o scrisoare deschisa adresata,parintilor si mass media.
Ingrijorarea vine ca urmare a faptului ca singurele lecturi accesate de copii sunt cele din bibliografia scolara, ei preferand jocurile pe calculator si desenele animate agresive si violente.
Sugestiile bibliotecarilor din scrisoarea intitulata "Lumea magica a lecturii si jocului" cuprind cinci puncte pe care ar trebui sa le urmeze parintii pentru incurajarea copiilor de a petrece cat mai mult timp in biblioteci.
In cele sapte biblioteci pentru copii din Capitala exista sali special amenajate - ludoteci - in care copiii de trei-patru ani descopera jocuri, carti cu ilustratii ale caror povesti sunt citite de bibliotecari pentru cei mici.
Pot fi gasite si jocuri de perspicacitate si jucarii, casete audio cu povesti in romana si germana, casete video cu desene animate si filme documentare, CD-uri cu teatru radiofonic, invatarea limbilor straine, atlase si dictionare multimedia.
Bibliotecile practica lectura in trei pasi, fiecare etapa adresandu-se unei anumite varste. in cadrul "Diminetilor de basm", desfasurate in fiecare joi, bibliotecarii citesc povesti si poezii copiilor mici.
Al doilea pas se adreseaza scolarilor pentru imbunatatirea vocabularului si capacitatii de comunicare, iar cel de-al treilea are in vedere crearea de fabule, mici scenete, scurte piese de teatru, concursuri de lectura, de sinonime si antonime vesele pentru copii si alte actiuni.
Reprezentantii bibliotecilor le recomanda parintilor sa realizeze plimbari prin oras, unde copiii pot identifica semnele de circulatie, culorile, reactiile si comportamentul celorlalti, cat si sa-i incurajeze pe tineri sa vizioneze productiile cinematografice, teatrale si muzicale din Capitala care li se adreseaza.
In cele sapte filiale ale Bibliotecii Metropolitane toate serviciile sunt gratuite, accesul facandu-se pe baza unui permis de acces eliberat dupa prezentarea unui document al parintilor.
Astfel, permisul faciliteaza imprumutul a sase documente din colectia bibliotecii, navigarea pe Internet, consultarea documentelor electronice si multimedia, participarea la activitatile educational-culturale, respectiv concursuri, expozitii, aniversari, sarbatoarea diversitatii culturale, a Zilei Internationale a Jocului, participarea la workshop-ul Magia desenului, activitati inscrise in proiecte majore precum Roata copilariei, Vacanta cu povesti si jocuri si Teatrul de Papusi Licurici - singurul teatru de acest gen din tara integrat unei biblioteci publice.
Bibliotecile pentru copii sunt deschise si sambata, cu exceptia vacantei de vara.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner