Cea mai calduroasa iarna din ultimii 127 de ani Imprimare E-mail


ImageAnul acesta, am avut cea mai calda iarna din ultimii 127 de ani! Anuntul a fost facut de o agentie guvernamentala americana, care a precizat ca temperatura medie in emisfera nordica, din decembrie pina in februarie, a fost cea mai ridicata din 1880 pina acum.

Datele au fost confirmate si de meterologii europeni, care au anuntat ca, pe continent, s-a inregistrat cea mai calduroasa iarna din istoria inregistrarilor meteorologice.
in Europa, flora si fauna au avut de suferit din cauza temperaturilor neobisnuit de mari, iar lipsa zapezii a adus pierderi uriase statiunilor de schi. Iarna aceasta a batut toate recordurile in Italia, Austria, Ungaria, Franta si Suedia. Din cauza caldurii, pomii au inflorit mult mai devreme, iar culturile agricole ar putea fi compromise.
Valul de caldura a derutat chiar si pasarile migratoare. in Suedia temperaturile au fost atit de ridicate incit unele specii nu au mai plecat in tarile calde, iar in Olanda rindunelele s-au intors cu o luna mai devreme.
Seceta ameninta deja mai multe tari. in Spania, temperaturile mari, lipsa precipitatiilor si vintul au favorizat izbucnirea unor incendii in regiunile Barcelona si Valencia. in Italia, premierul Romano Prodi le-a cerut prefectilor sa schiteze un plan de combatere a secetei si sa faca pregatiri in eventualitatea unei astfel de situatii.
Raul nu se opreste insa aici, pentru ca prognozele meteorologice arata ca 2007 are mari sanse sa devina cel mai calduros an din istorie.
 
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner