Cinci candidati bucuresteni eliminati la proba la alegere a Testelor Nationale Imprimare E-mail

ImageCinci candidati care aveau asupra lor materiale nepermise in sala de examen au fost eliminati la probele istorie / geografie din cadrul Testelor Nationale, a declarat, astazi, inspectorul general adjunct al Capitalei, Maria Mantaluta.
Astfel, la scoala Nr.170 a fost eliminat un elev, la scoala Nr.142- unul, la scoala Nr.157- unul, iar la Liceul Teoretic 'Stefan Odobleja' - doi.
Totodata, la Centrele de Testare de la Liceul Nicolae Iorga, scoala Nr.127, Scoala Nr. 141 si scoala Nr.113, in urma intarzierii candidatilor, se va folosi varianta de rezerva pentru sustinerea probei, cu aprobarea Comisiei Nationale.
Comisia Municipala de organizare si desfasurare a Testelor Nationale a hotarat schimbarea, in perioada de desfasurare a Testelor Nationale, a presedintilor Centrelor de Testare de la scoala Nr.30 si scoala Nr.39 din Sectorul 2, Bucuresti. Decizia a fost luata in urma constatarilor privind incalcarea Metodologiei de organizare si desfasurare a Testelor Nationale.

Potrivit ISMB, inlocuirea presedintilor a fost cauzata de faptul ca au pus stampile gresit si nu au dat explicatii corecte elevilor despre cum sa se indoaie foile de examen la colturi.
'Am respectat metodologia si i-am inlocuit chiar daca nu a fost influentat procesul', a spus inspectorul pe probleme de imagine din cadrul ISMB, Marian Banu.
La ultima proba a Testelor Nationale, cea de joi, au fost prezenti la 99,01% dintre cei care trebuiau sa sustina proba la geografie, si 98, 85% dintre cei inscrisi pentru cea de istorie.