Concurs de traduceri pentru elevi Imprimare E-mail

ImageLuna viitoare, elevii vor putea participa la concursul international de traduceri intitulat „Traduceri? Da!“. Concursul se adreseaza elevilor de liceu din toate statele membre ale Uniunii Europene.

Directia Generala de Traduceri din cadrul Comisiei Europene, care traduce documente scrise in si din toate limbile oficiale ale UE, organizeaza concursul de competente la care pot participa elevi de liceu din fiecare stat membru.
Scopul este de a promova invatarea limbilor si profesiunilor din domeniul lingvistic. Competitia va fi dechisa in luna mai 2007 de Comisia Europeana. Manifestarea face parte dintr-o serie de proiecte care vor marca in acest an 50 de ani de la semnarea

Tratatului de la Roma care a marcat instituirea Comunitatii Europene pentru care diversitatea lingvistica este una dintre caracteristicile principale.

Elevii isi pot inscrie traducerile in concurs in intervalul 9-15 mai. Pentru mai multe detalii despre modul de inscriere si regulament se pot afla de pe site-ul http://europa.eu/languages/en/home .

Sursa: MonitorulExpres.RO