Concurs national de interpretare instrumentala, la Palatul National al Copiilor Imprimare E-mail


ImagePeste 450 de copii, talentati si pasionati de muzica instrumentala, vor participa, in perioada 13-17 iunie, la Concursul national de interpretare instrumentala, organizat de Palatul National al Copiilor (PNC) impreuna cu Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului.
'Concursul va incepe maine ( n.r.-13 iunie) si speram ca in fiecare an sa se bucure de mult interes in randul copiilor care indragesc muzica. Participa copii prescolari, elevi ai claselor I-IV si V-VIII de la scolile de muzica, dar si copii cu varste de pana la 18 ani care frecventeaza palatele si cluburile de copii din tara. De asemenea, pot participa la acest concurs si copii care se pregatesc individual acasa cu profesori de muzica' - a declarat marti, pentru ROMPRES, directorul artistic al Palatului National al Copiilor, profesor Camelia Munteanu.
in concurs se pot prezenta doua piese din repertoriul universal, la alegere, interpretate la vioara, pian, corzi grave - chitara, suflatori, percutie.
Evenimentul se afla deja la a XIV-a editie.
'Nimeni nu va pleca de la concurs cu mana goala. Toti copiii vor primi o diploma de participare. Vor fi insa si premii pentru cei mai buni, pentru fiecare categorie, care vor consta in cupe. Marele premiu va fi un trofeu surpriza' - a mai spus Camelia Munteanu.
Editia de anul trecut a Concursului national de interpretare instrumentala, care a avut loc tot la Palatului National al Copiilor, a reunit 500 de copii. Taxa de inscriere la concurs a fost de 30 de lei (300.000 de lei vechi). Suma alocata de PNC pentru acest eveniment este de 5.000 de lei (50 milioane lei vechi), asigurata de la bugetul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului, diferenta putand fi completata cu banii stransi din inscrierea copiilor.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner