Concurs national pentru liceeni "Fii cool fara alcool!" Imprimare E-mail


ImageElevii de liceu vor putea sa se inscrie, in perioada 1 octombrie-15 noiembrie, la concursul national de filme educative de scurt metraj, "Fii cool fara alcool!", informeaza un comunicat de presa remis luni ROMPRES.
Concursul face parte din campania pentru liceeni desfasurata la nivel national "Alcoolul nu te face mare".
Marele premiu al concursului are valoarea de 5.000 de lei.
Potrivit organizatorilor, fiecare film va trebui sa aiba o durata de cinci pana la sapte minute, putand fi realizate cu orice echipamente video, si sa contina ca mesaj central sloganul campaniei "Alcoolul nu te face mare".
Campania "Alcoolul nu te face mare" este organizata de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, Inspectoratul General al Politiei Romane si Asociatia "Berarii Romaniei". Lansarea acesteia la nivel national a avut loc pe 2 mai, de Ziua Adolescentului. Tot in luna mai, peste 1.500 de CD-uri continand cele doua filme educative de scurt metraj au fost distribuite liceelor din Romania.

Pana in prezent, caravana a trecut prin Bucuresti, Constanta si Cluj-Napoca, urmand ca pana la finele anului sa ajunga in alte trei judete.
Proiectul s-a desfasurat, in anul 2006, in liceele din Bucuresti, ca program pilot. in perioada mai-iunie 2006, au fost distribuite materiale informative in toate liceele Capitalei. Campionul mondial la box Leonard Doroftei a vizitat atunci cateva licee, vorbindu-le copiilor despre performanta si succesul in viata.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner