Concursul national de matematica 'Lumina Math' Imprimare E-mail

ImageLiceul International de Informatica Bucuresti organizeaza sambata, 24 martie, cea de-a X-a editie a Concursului ‘'Lumina MATH'', adresat tuturor elevilor interesati, indiferent de performantele scolare.
Competitia destinata elevilor claselor a VI-a, a VII-a si a VIII-a se desfasoara concomitent in sapte orase: Bucuresti (Liceul International de Informatica), Constanta (Liceul International de Informatica), Dragasani, jud. Valcea ( scoala Generala Nicolae Balcescu), Calarasi (scoala Generala Nicolae Titulescu), Mangalia (scoala Generala nr. 3), Medgidia (scoala Generala nr. 1) si Tulcea (Colegiul Tehnic Henri Coanda).
Examenul, cu o durata de 2 ore, consta in 40 de probleme tip grila, fiecare avand 5 variante de raspuns.
Anul acesta se estimeaza participarea a 3.000 de elevi. Premiile acordate vor consta in excursii in Turcia, premii in bani si in produse promotionale, in valoare totala de 12.000 euro.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Inspectoratelor scolare ale Municipiului Bucuresti si judetelor: Constanta, Tulcea, Valcea si Calarasi.
Concursul ‘'Lumina Math'' a luat fiinta in anul 1998, din dorinta de a da o sansa de afirmare elevilor interesati de domeniul matematicii si de a cunoaste alti elevi cu preocupari similare.

Parte a societatii Lumina-Institutii de invatamant, alaturi de The International School of Bucharest (ISB) si de Liceul International de Informatica Constanta (ICHC), ICHB functioneaza din anul 1995, fiind una dintre primele scoli din Romania cu predare in limba engleza. ICHB reuneste toate ciclurile de invatamant, de la gradinita pana la clasa a XII-a. (Rompres)