Copiii nu mai invata alfabetul Imprimare E-mail

ImageUn studiu realizat recent in Marea Britanie a relevat ca in prezent, copiii prescolari invata cu greu cifrele si literele si nu reusesc sa isi dezvolte abilitatile de comunicare. Dupa cum informeaza site-ul thesun.co.uk, intr-o treime din gradinite, copiii cu virste cuprinse intre trei si cinci ani se dezvolta mult mai greu decit era estimat.
Studiul efectuat de Ofsted a descoperit ca cei mai multi copii sint bine dezvoltati din punct de vedere personal, social, emotional si psihic, dar abilitatile lor de citire, scriere si de efectuare a calculelor sint destul de limitate.
Cercetatorii spun ca metodele de predare sint bune in cel putin sapte din zece scoli si gradinite din Marea Britanie, dar ca rezultatele nu sint pe masura. „Cele mai slabe rezultate sint inregistrate la citit, scris si calculat si este evident ca aceasta problema trebuie rezolvata“, a declarat directorul Ofsted.

Stire preluata cu acordul Monitorul Expres.RO