Copiii nu mai invata alfabetul Imprimare E-mail


ImageUn studiu realizat recent in Marea Britanie a relevat ca in prezent, copiii prescolari invata cu greu cifrele si literele si nu reusesc sa isi dezvolte abilitatile de comunicare. Dupa cum informeaza site-ul thesun.co.uk, intr-o treime din gradinite, copiii cu virste cuprinse intre trei si cinci ani se dezvolta mult mai greu decit era estimat.
Studiul efectuat de Ofsted a descoperit ca cei mai multi copii sint bine dezvoltati din punct de vedere personal, social, emotional si psihic, dar abilitatile lor de citire, scriere si de efectuare a calculelor sint destul de limitate.
Cercetatorii spun ca metodele de predare sint bune in cel putin sapte din zece scoli si gradinite din Marea Britanie, dar ca rezultatele nu sint pe masura. „Cele mai slabe rezultate sint inregistrate la citit, scris si calculat si este evident ca aceasta problema trebuie rezolvata“, a declarat directorul Ofsted.
 
Stire preluata cu acordul Monitorul Expres.RO  
 
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner