Cursuri de lideri pentru prescolari Imprimare E-mail


ImageUn program de educatie pentru prescolari, inaugurat duminica de centrul Step by Step, isi propune sa descopere si sa dezvolte capacitatile de lideri si comunicatori ale copiilor cu varste de 3 pana la 6 ani.
Programul de origine americana FasTracKids este adus in Romania printr-un sistem de franciza de catre Centrul pentru educatie si dezvoltare profesionala Step by Step
In cadrul cursurilor, copiii vorbesc la microfon, sunt filmati in timp ce sustin prezentari in care utilizeaza un videoproiector si o tabla cu comanda prin atingerea unui ecran sensibil.
"Prin aceste cursuri, copiii sunt impinsi in fata sa vorbeasca, sa comunice, li se dezvolta abilitatile de vorbitori in public si de lideri", a declarat, pentru ROMPRES, directorul de comunicare al programului, Loredana Simulescu.
Ea sustine ca, dupa urmarea acestui program, "copiii au mai multe abilitati atunci cand incep scoala, reusesc sa gandeasca mai repede si mai eficient, sa ia decizii, rezolva mai usor anumite probleme, invata sa lucreze cu scopuri si obiective".

Cursul este structurat pe pachete, in functie de varsta copiilor care il urmeaza, iar lectiile sunt sustinute de educatori pregatiti in Romania, dupa o programa elaborata in SUA.
Potrivit Loredanei Simulescu, sistemul FasTracKids nu contravine programelor Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului.
Lectiile se desfasoara la gradinita "Bambi" din Bucuresti, dar pot participa la ele copii indiferent de unitatea unde sunt inscrisi. Cursurile se tin cate doua ore pe zi, sase zile pe saptamana, timp de doi ani. Taxa perceputa pentru urmarea cursurilor este de 210 lei pe luna.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner