Dascalii vor invatamint prescolar de patru ani Imprimare E-mail


ImageFederatia Sindicatelor Libere din Invatamint (FSLI) face un sondaj in rindul cadrelor didactice pe care le reprezinta pentru a afla care varianta a structurii invatamintului din proiectul Legii invatamintului preuniversitar este potrivita realitatilor sistemului educational romanesc.
Prima varianta prevazuta in proiect este cea conform careia educatia timpurie trebuie sa aiba 2 ani, invatamintul prescolar 3 ani, invatamintul primar 6 ani, iar invatamintul secundar inferior sa aiba patru ani si sa fie urmat de invatamint secundar superior de 2, 3 sau 4 ani. Pentru aceasta varianta au optat pina acum 37% dintre cei care au raspuns la sondaj. insa majoritatea, adica 63%, au ales varianta in care invatamintul prescolar si cel primar sa aiba cite patru ani fiecare, apoi sa urmeze invatamintul secundar inferior de patru clase si invatamintul secundar superior de 3, 4 sau 5 ani. FSLI va contabiliza aceste voturi si le va aduce in atentia Ministerului Educatiei si Cercetarii. Azi va avea loc o noua etapa a acestor discutii. Nu numai dascalii reprezentati de FSLI pot vota pentru una sau alta dintre cele doua variante de structura a invatamintului primar. Votul este unul deschis, sondajul regasindu-se pe site-ul oficial al FSLI, la adresa http://www.fsli.ro/. (M.P.)

Mai putini elevi si studenti

In anul scolar 2007-2008 vor fi mai putini elevi si studenti. Potrivit unui proiect de hotarire a Guvernului Romaniei, institutiile de invatamint preuniversitar si superior din tara vor pune la dispozitia candidatilor mai putine locuri decit in anul 2006-2007. Daca acest proiect va fi votat, in invatamintul primar vor fi doar noua sute de mii de elevi, cu o suta de mii mai putini decit in anul scolar in curs. si la clasa a IX-a va fi redus numarul de locuri cu 4.000. in schimb, numarul de locuri din invatamintul prescolar si gimnazial va ramine constant. Gradinitele vor putea primi peste sase sute de mii de copii, iar clasele V-VIII vor fi frecventate de un milion de elevi. in proiect se mai stipuleaza ca institutiile de invatamint superior vor scoate la concurs mai putine locuri ca anul trecut. Absolventii de liceu vor concura anul viitor pentru 60.000 de locuri bugetate de stat, cu aproape 700 mai putine ca in anul universitar 2006-2007.(M.N.)

Saptamina Globala a Educatiei

La sfirsitul lunii martie si inceputul lunii aprilie se va desfasura Saptamina Globala a Educatiei, ocazie cu care va demara si campania „impreuna pentru educatie“. Tema campaniei din acest an este legata de dreptul tuturor persoanelor de a avea acces la educatie. Evenimentul este organizat la nivel international de coalitia Global Campaign for Education, actiunile fiind coordonate la nivel national de organizatia „Salvati copiii!“. (M.P)

de: Monitorul Expres.ro


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner