Depresia afecteaza mai mult femeile decat barbatii Imprimare E-mail


Asociatia Romana de Psihiatrie si Psihoterapie (ARPP) si Liga Romana pentru Sanatate Mintala (LRSM) au initiat un program care aduce in prim plan depresia, printr-o noua abordare. Depresia reprezinta, la nivel global, una dintre cele mai frecvente cauze care afecteaza sanatatea.

Dr. Bogdana Tudorache de la LRSM a evidentiat marti, intr-o conferinta de presa, ca sunt mai multe tipuri de depresie si trebuie facuta diferenta intre o stare de tristete si depresia ca afectiune.
"OMS apreciaza ca, la nivel mondial, boala afecteaza 122 de milioane de oameni, adica aproximativ 18% din populatia globului, a spus medicul. Tot potrivit OMS se estimeaza ca, in 2020, depresia va constitui a doua cauza de dizabilitate dupa bolile cardio vasculare", a subliniat dr. Bogdana Tudorache.Taguri:  depresia depresia la femei
Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner