E nevoie de mai mult de un 1 iunie Imprimare E-mail


ImageDin pacate, 1 iunie nu este in fiecare zi, asa cum nici Mos Craciun nu se arata cu tolba plina de daruri decit o data pe an. Din pacate.
Pentru ca Ziua Copilului, intr-o tara care-si iubeste copiii, ar trebui sa fie in fiecare zi a anului, si asta an de an, pina cind fiecare copil va fi destul de mare ca sa poata avea grija ca alti copii sa traiasca un nesfirsit intii iunie. Nu neaparat la un sir de petreceri si daruri ma gindesc cind spun asta, chiar daca asa bucurii nu sint de aruncat nici la batrinete. Ci la o zi fara de sfirsit, dedicata grijii pentru copii. O zi fara de sfirsit in care nicio mama sa nu-si simta sufletul sfasiat ca nu mai are cu ce-si hrani sau apara de frig pruncii. O zi fara de sfarsit cand fiecare familie sa poata face fara teama planuri pentru viitorul copiilor lor. O zi nesfirsita daruita copiilor ar fi darul de zi cu zi pentru dreptul egal in sanse macar la parte de carte. Un adevarat intii iunie ar fi un calendar de 365 de zile in care, pe agenda guvernelor, prima insemnare, la fiecare ora a diminetii, sa fie o investitie in copilaria care germineaza generatii sanatoase la trup si la minte. Nu de alta, dar numai asa va veni si ziua in care un ministru al invatamintului, al sanatatii sau al justitiei sa nu para repetentul clasei.

Autor: Oltiţa Stiuj
Preluat cu acordul Monitorulexpres.RO


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner