Elevii au astazi teza unica la limba si literatura romana Imprimare E-mail

ImageAproximativ 225.000 de elevi din clasa a VII-a din toata tara sustin azi, 17 mai, teza cu subiect unic la limba si literatura romana, potrivit metodologiei ministrului educatiei, cercetarii si tineretului.

Prima teza - la matematica - a fost sustinuta in data de 4 mai, urmata, pe 10 mai, de cea la limba si literatura materna pentru elevii apartinand minoritatilor nationale.

Procentul elevilor din clasa a VII-a, care au obtinut note de 5 si peste 5, la teza cu subiect unic la matematica, este de 56,41%, ceea ce reprezinta, la nivel national, un numar de 120.218 elevi.
Circa 82,73% din elevii de clasa a VII-a care au sustinut, in data de 10 mai, teza cu subiect unic la limba si literatura materna, au obtinut note de 5 si peste 5.

Elevii absenti sau amanati de la sesiunea sau sesiunile anterioare mai pot da teza la matematica in data de 5 iunie, la limba si literatura materna in data de 8 iunie, iar in 12 iunie la limba si literatura romana.

In cazul in care nici de aceasta data nu reusesc sa fie prezenti la examen, elevii mai au o ultima sansa pentru a sustine tezele, in data de 21 august la matematica, 23 august la limba si literatura materna si 28 august la limba si literatura romana.

Rompres