Elevii au avut probleme la subiectul 3 Imprimare E-mail


ImageInspectorul general adjunct Maria Mantaluta a declarat luni, pentru ROMPRES, ca la finalul primei probe, cea la limba si literatura romana, a testelor nationale nu au fost semnalate in Bucuresti niciun incident si nicio tentativa de frauda.
La randul sau, inspectorul pe probleme de imagine al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, Marian Banu, a afirmat ca se vor deplasa comisii constituite special pentru aproximativ 130 de elevi, care sunt bolnavi sau accidentati.
"Aproximativ 130 de elevi din Bucuresti au sustinut prima proba a testelor nationale acasa sau la spital, avand diferite boli sau fiind accidentati", a spus Banu.
in Capitala s-au inscris pentru sustinerea testelor nationale aproximativ 15.000 de elevi. Examenul se va desfasura in 51 de centre de testare iar lucrarile vor fi corectate in 17 centre de evaluare.
Potrivit unui comunicat al MIRA, in Bucuresti 70 de jandarmi vor asigura paza centrelor de testare.
O mare parte din elevii claselor a VIII-a care au sustinut prima proba a testelor nationale la limba si literatura romana la Centrul de examinare aflat in incinta scolii 170 "Geo Bogza" din Bucuresti au considerat ca partea a treia a probei a fost "mai grea".

Cel de-al treilea subiect cerea elevilor sa scrie o compunere prin care sa motiveze ca poezia "Parintii", de Ana Blandiana, apartine genului liric.
"A fost usor tot, dar am intampinat dificultati la partea a treia, mi s-a parut mai grea, cea prin care ni se solicita sa motivam ca poezia 'Parintii', de Ana Blandiana, apartine operei lirice", a spus eleva Dora Cluci.
si Ioana M. a fost de aceeasi parere, intrucat cele trei strofe ale poeziei "Parintii" au trebuit comentate la prima vedere.
Unul dintre supraveghetori, profesoara de limba franceza de la Liceul "Mircea Eliade" Elena Handragel, a spus ca examenul s-a desfasurat in conditii de "exigenta maxima" iar copiii au fost mult mai cuminti decat in alti ani. "Probabil ca au invatat mai mult decat in anii precedenti. Nu s-au mai consultat intre ei" - a afirmat profesoara.
Teodor Mocanu, parintele unuia dintre elevii care au sustinut proba de limba si literatura romana a testelor nationale la scoala 170, considera ca este mult mai usor faptul ca subiectele sunt facute publice pe site-ul Ministerului Educatiei.
"E mura in gura sa se publice subiectele. Era mai greu inainte ca acum. Se invata talmes-balmes, nu stiai ce trebuie sa inveti" - a spus parintele.
El s-a declarat nemultumit de faptul ca elevii nu au posibilitatea sa cunoasca ce formula de examen va fi sustinuta pentru admiterea la liceu incepand de anul viitor. in opinia sa, sistemul testelor nationale "ofera posibilitatea fiecaruia de a nu ramane descoperit, de a merge la una din scoli si de a nu pierde anul".
si Doina Popescu, mama unei alte eleve care a sustinut, luni, proba la limba si literatura romana, s-a declarat multumita de testele nationale, despre care a spus ca sunt mult mai usoare decat admiterea care se dadea in liceu. Ea insa a afirmat ca la repartitia in licee se fac "manevre" si a acuzat faptul ca este foarte greu ca, atunci cand elevul isi exprima optiunea pentru inscrierea la anumite licee, fisele trebuie completate cu tot felul de coduri.
La scoala 170 "Geo Bogza", din Cartierul Grivita, prezenta a fost de suta la suta, participand la sustinerea probei de limba si literatura romana 292 de elevi, repartizati in 18 clase. Au fost inscrisi pentru testele nationale elevi de la scolile generale 3, 162 si 175.
Elevii au avut de analizat trei strofe din poezia "Parintii", de Ana Blandiana. La subiectul 2 au avut de redactat, pe o pagina distincta a foii de examen, o cerere de acordare a bursei, adresata directorului unei scoli. Ultimul subiect le cerea elevilor sa realizeze o compunere in care sa motiveze faptul ca poezia "Parintii" apartine unei opere lirice (genul liric).
Aproximativ 230.000 de elevi ai claselor a VIII-a din toata tara au sustinut, luni, prima proba scrisa, la limba si literatura romana, a testelor nationale.
Potrivit directorului Serviciului National de Examinare, Cristian Mirescu, dupa examen vor fi afisate pe site-ul ministerului baremurile de corectare. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner