Elevii dau note parintilor Imprimare E-mail


ImageAproximativ 19% dintre elevii de liceu nu au discutat niciodata cu parintii lor despre sex. Mai mult de jumatate dintre elevii romani cred ca mamele lor se poarta cu ei excelent, dar numai 40% spun acelasi lucru despre tati. Acestea sunt datele unui sondaj realizat de revista Reader’s Digest realizat in Romania si in tarile Europei Centrale si de Est.

Doar 23% dintre parinti isi ajuta copiii la teme

Studiul intitulat „Cit de buni parinti sinteti?“ a scos in evidenta faptul ca 42% dintre elevi considera ca mamele lor conduc prost masina. 40% dintre acestia nu discuta niciodata probleme legate de sexualitate cu tatii lor. Doar 23% dintre parinti isi ajuta copiii la teme. in ceea ce priveste manipularea parintilor, studiul a relevat ca baietii reusesc mai usor decit fetele sa-si manipuleze mamele. intrebati daca sint stinjeniti de parinti in public, trei elevi din patru recunosc ca nu se simt bine in compania mamelor si patru din cinci in compania tatilor. Cu toate acestea, adolescentii romani le-au dat note bune parintilor: 80% dintre mame au primit calificativul excelent, fata de Polonia, unde doar 20% dintre mame au primit acest calificativ sau Ungaria, cu 57%.

Tatii au mai mult umor

Studiul a fost realizat in martie 2007 pe un esantion de 1.154 de elevi din Bucuresti si alte opt judete din tara, elevi cu virste intre 13 si 18 ani. Ei au acordat note vizibil mai mari mamelor, singurul aspect la care tatii au fost superiori, in ochii copiilor chestionati, find condusul masinii. Pe de alta parte insa, adolescentii cred ca mamele gatesc mult mai bine si sint cele care le acorda mai mult timp atunci cind au nevoie, muncesc mai mult si isi incurajeaza mai mult copiii. Daca mamele sint considerate ceva mai manipulabile cind vine vorba de a le satisface o dorinta, tatii, in schimb, sunt apreciati pentru independenta pe care le-o ofera copiilor si pentru generozitatea cu care acorda banii de buzunar. In plus, tatii au un simt al umorului mai dezvoltat decit mamele si isi respecta cuvintul dat in cele mai multe dintre situatii.

Articol publicat cu acordul Monitorul Expres. RO Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner