Elevii de clasa a patra, evaluati in perioada 9-11 mai Imprimare E-mail


ImageMinisterul Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MEdCT), prin Centrul National pentru Curriculum si Evaluare in invatamantul Preuniversitar (CNCEIP), va organiza, in perioada 9-11 mai, evaluarea nationala la finalul clasei a IV-a.
Potrivit MEdCT, aproximativ 4.000 de elevi - esantion reprezentativ din 129 de scoli din toate judetele - vor sustine teste la doua din urmatoarele discipline: limba materna - limba si literatura romana sau limba si literatura maghiara, matematica si stiinte ale naturii.

Fiecare elev va sustine testul la doua discipline diferite, combinatiile fiind aleatorii. Un test are durata de 50 de minute, iar intre cele doua teste, elevii au o pauza de 10 minute. Pentru evaluarea nationala 2007, MEdCT a elaborat sase tipuri de brosuri.
in timpul testarii, fiecare invatator de la clasele cuprinse in esantion va completa un chestionar. Acesta reprezinta un instrument necesar obtinerii informatiilor despre resursele umane si resursele materiale capabile sa influenteze performanta scolara.
"Evaluarea nationala masoara cunostinte, capacitati si deprinderi de baza ale elevilor de clasa a IV-a, la cele trei discipline. Pe baza rezultatelor, expertii MEdCT vor realiza o diagnoza a performantelor copiilor aflati la finalul invatamantului primar, la momentul 2007, pentru identificarea punctelor tari si a punctelor slabe ale curricumului implementat in cazul celor trei discipline", precizeaza comunicatul ministerului de resort.
Evaluarea nu este un instrument de evaluare institutionala, iar rezultatele elevilor nu vor fi folosite pentru ierarhizarea scolilor.
Raportul tehnic va urmari obtinerea unor estimari corecte si eficiente a cunostintelor elevilor de-a lungul timpului prin comparatii cu rezultatele obtinute la evaluarile nationale anterioare.
Evaluarea nationala la finalul clasei a IV-a a mai fost realizata si in anii 1995, 1998, 2000 si 2005.
La ultima testare, in anul 2005, s-au inregistrat calificative diferite la cele trei discipline de studiu.
La Matematica un elev din zece a obtinut "nesatisfacator", dar aproape jumatate s-au inscris in categoria "foarte bine".
La stiinte ale naturii, doar trei dintr-o suta de elevi au primit calificativul "nesatisfacator".
La Limba si literatura romana, 7,5% dintre elevi au primit "nesatisfacator", iar "foarte bine" peste jumatate dintre cei testati.
Comparativ cu evaluarea nationala din anul 2000, in 2005 s-a inregistrat un progres, sustine MEdCT.
 
Rompres
 
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner