Elevii din clasa a VIII-a incheie vineri anul scolar Imprimare E-mail


ImageCei peste 230.000 de elevi de clasa a VIII-a incheie, vineri, cursurile anului scolar 2006-2007, in conditiile in care sesiunea unica a Testelor nationale din acest an incepe pe 18 iunie.

Pentru sustinerea acestui examen s-au inscris 228.429 elevi, repartizati in 1.043 centre de examen. Lucrarile acestora vor fi corectate in 192 centre de evaluare.
Examenul va contine trei probe obligatorii pentru elevii care au absolvit cursurile in scoli cu predare in limba romana - limba si literatura romana, matematica si istoria romanilor sau geografia Romaniei -, in functie de optiunea fiecarui candidat.
Elevii care au absolvit cursurile clasei a VIII-a la o unitate scolara cu predare in limbile minoritatilor nationale vor sustine si o proba de limba materna. Pentru aceasta proba s-au inscris 12.299 elevi.
Potrivit unui ordin de ministru, prima proba a Testelor nationale se va desfasura luni, 18 iunie, si va evalua calitatea pregatirii candidatilor la limba si literatura romana.
Marti, 19 iunie, elevii care provin de la scolile cu predare in limbile minoritatilor nationale vor sustine proba de limba materna.
in zilele urmatoare, 20 si 21 iunie, sunt programate probele scrise la matematica, respectiv - la alegere - istoria romanilor sau geografia Romaniei.
Rezultatele vor fi afisate in data de 24 iunie, pana la ora 16,00. in aceeasi zi, in intervalul orar 16,00-20,00, vor putea fi depuse contestatii. Rezolvarea acestora este prevazuta in perioada 25-27 iunie, iar afisarea rezultatelor finale in data de 28 iunie.
Testele nationale se organizeaza in vederea realizarii selectiei si repartizarii absolventilor de clasa a VIII-a in clasa a IX-a a ciclului inferior al liceului sau a scolilor de arte si meserii.
Procedura de selectie privind accesul absolventilor clasei a VIII-a in clasa a IX-a are in vedere media la testele nationale, cu o pondere de 50%, si media de absolvire a claselor V-VIII, cu o pondere de 50%.
Au dreptul sa se prezinte la testele nationale atat persoanele care au promovat clasa a VIII-a de gimnaziu din seria curenta, cat si cele din seriile anterioare, care nu au promovat examenul de capacitate sau testele nationale, indiferent de varsta candidatului.
Atat candidatii proveniti din invatamantul de stat, cat si cei din invatamantul particular au dreptul sa sustina Testele nationale, fara taxa.
(Rompres) 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner