Elevii din Romania sunt slab pregatiti la materiile de baza Imprimare E-mail


ImageNivelul educatiei de baza a tinerilor din Romania este in scadere continua, releva un studiu dat publicitatii, joi, de reprezentantii Junior Achievement Romania.
stefania Popp, director de programe, a precizat, intr-o conferinta de presa, ca potrivit studiului, foarte multi dintre tineri nu stiu sa scrie corect in limba romana si nu au notiuni elementare de matematica.
Potrivit stefaniei Popp, problema este a cadrelor didactice, care sunt mai slab pregatite in ultimul timp.
''La finalul unora dintre programele pe care le desfasuram in scoli si universitati, cei implicati trebuie sa scrie cate un eseu. Observam ca multi dintre participanti scriu cu foarte multe greseli si, mai mult, arata ca sunt plini de aspiratii fara fundamente, bazate pe conjunctural - care nu este o componenta a economiei de piata. Pe langa celelalte programe pe care le derulam, am introdus un curs de tehnici de comunicare si unul de matematici pentru afaceri", a declarat stefania Popp.
Din 2006 si pana acum, Junior Achievement Romania, organism care se adreseaza in special tinerilor proveniti din clasa de mijloc, a derulat in institutii scolare din intreaga tara programe pentru invatarea economiei de piata, in care au fost implicati 250.000 de elevi si studenti.
Comparativ cu alte tari europene in care Junior Achievement are actiuni similare, Romania sta foarte bine la numarul de programe. Pe de alta parte, participantii la programe din tara noastra isi deschid mai putine afaceri pe cont propriu decat tinerii din alte state europene si manifesta un interes deosebit pentru pregatirea teroretica si nu pentru cea practica.
(Rompres) 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner