Elevii poarta insemne distinctive in functie de hotararea fiecarei scoli Imprimare E-mail

ImageElevii din toata tara vor purta, incepand din acest an scolar, in functie de decizia fiecarei unitati scolare, insemne distinctive precum ecusoane, uniforme, esarfe sau de alt fel, care sa dovedeasca faptul ca provin de la o unitate scolara, potrivit Legii privind cresterea sigurantei in unitatile de invatamant, aprobata de Parlament in martie a.c.
MECT a lasat la latitudinea fiecarei unitati scolare sa hotarasca prin intermediul Consiliului Reprezentativ al Elevilor, Consiliului Reprezentativ al Parintilor si Consiliului Profesoral daca elevii vor purta insemne distinctive.

O decizia referitoare la semnele distinctive care urmau sa fie introduse in scoli trebuia luata pana la 1 iunie.
De asemenea, pana la 1 august, parintii si elevii trebuiau sa fie informati in legatura cu decizia privind semnele distinctive ale unitatii respective de invatamant. (Rompres)