Elevii prefera „Scoala vietii“ Imprimare E-mail


Politicienii, oamenii de afaceri, sportivii sau artistii sint modelele tinerilor romani de astazi * Elevii si studentii mai cred ca educatia primita in familie ii pregateste cel mai bine pentru viata.

Tinerii romani nu cred in educatia pe care o dobindesc in scoala. Asta arata cel mai recent studiu comandat de Ministerul Educatiei si Cercetarii. Elevii si studentii cred ca parintii si experienta de viata le confera cea mai buna educatie, iar distractia este la acelasi nivel de importanta ca scoala.
Un studiu recent comandat de MEdC arata ca dascalii nu mai au asa mare trecere in fata elevilor care au incetat de mult sa-i mai considere niste modele demne de urmat. Doar 3,8% dintre elevii si studentii din institutiile romanesti de invatamint mai considera ca profesorii reprezinta modele de urmat.
in schimb, politicienii, oamenii de afaceri, sportivii sau artistii sint oameni pe care tinerii din ziua de azi ii privesc cu respect si admiratie. in topul modelelor de urmat, tinerii romani i-au plasat pe primele locuri pe politicieni, cu 6,1%, si pe afaceristi, cu 5,8%.

Profesorii nu mai sunt luati ca model

Parintii sint principalele modele in viata ale tinerilor. Un studiu recent comandat de MEdC arata ca dascalii nu mai au asa mare trecere in fata elevilor, care au incetat de mult sa-i mai considere niste modele demne de urmat. Doar 3,8% dintre elevii si studentii din institutiile romanesti de invatamint mai considera ca profesorii reprezinta modele de urmat.
in schimb politicienii, oamenii de afaceri, sportivii sau artistii sint oameni pe care tinerii din ziua de azi ii privesc cu respect si admiratie. in topul modelelor de urmat, tinerii romani i-au plasat pe primele locuri pe politicieni, cu 6,1% si pe afaceristi, cu 5,8%.
Rezultatele acestui studiu au fost interpretate de reprezentantii MEdC ca o pierdere a prestigiului profesional al dascalilor, in ochii noilor generatii. De asemenea, MEdC considera ca raspunsurile tinerilor reflecta in mare parte „criza scolii", ca institutie.

Distractia este „de baza“


Tinerii romani considera ca educatia primita in familie ii pregateste cel mai bine pentru viata. 56% dintre respondenti spun ca, prin educatia pe care le-o dau, parintii contribuie cel mai mult la formarea lor. si „scoala vietii“ este mai importanta, in opinia elevilor si a studentilor, decit educatia dobindita la scoala. Cunostintele oferite de experientele proprii se situeaza pe locul doi ca mijloc de educare, 27,5% dintre subiecti sustinind ca invata mai mult pe strada, in vreme ce educatia dobindita in scoala se afla pe ultimul loc in opinia tinerilor, doar 6% dintre ei apreciind valoarea acesteia. Mai mult, doar ceva mai mult de o treime dintre subiecti cred in afirmatia „Ai carte, ai parte!“.
La aceste raspunsuri, concluzia MEdC a fost una singura: traim intr-o societate in care modelele de succes sint oamenii inculti si slab pregatiti, de aceea succesul scolar a scazut foarte mult. De asemenea, tinerii romani considera ca distractia este aproape la fel de importanta ca educatia. 20,3% dintre ei acorda prioritate scolii, iar aproape tot atitia, 18,8%, pun pe primul loc ca importanta distractia si activitatile din timpul liber.

Job bun, cu pile si multe diplome


Experienta profesionala este cel mai important lucru atunci cind vrei sa iti gasesti un loc de munca bine platit. Asta cred aproape o treime dintre tinerii romani. Pe locul secund in topul celor necesare pentru obtinerea unui job bun sint „pilele si relatiile“, urmate, pentru 13,4% dintre respondenti, de diplome. Cu cit mai multe diplome, cu atit mai bine, astfel incit C.V-ul cu care se inscriu la interviu sa fie cit mai „stufos“.
in ceea ce priveste motivele pentru care se indreapta spre un anumit job, tinerii romani isi aleg meseria, in primul rind, dupa interes. 30,5% dintre ei pun acest aspect pe primul loc. Salariul este al doilea criteriu de alegere a job-ului, cu 27,6%, iar pe locul al treilea este talentul lor, cu 19%.
La studiul comandat de Ministerul Educatie si Cercetarii au participat 659 de tineri din scolile si universitatile romanesti, cu virste pina in 25 de ani. MEdC va publica in curind, pe site-ul sau, rezultatele acestui studiu.


Autor: Mihaela PARGHEL
Articol preluat cu acordul Monitorul ExpresComentarii (1)add
... : dediu oana_daniela
ideea"referatului" este foarte buna smilies/smiley.gifinsa greselile sunt prezente o data la cateva cuvinte scrise smilies/cry.gifcam neplacut lucrul asta.dar...sunt in totalitate de acord cu ce scrie in aceasta statistica,
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner