Eurovision Junior 2007 Imprimare E-mail

ImagePublicul roman va putea urmari in direct, pe TVR 1 si pe TVR International, Concursul Eurovision Junior, care se va desfasura pe 8 decembrie la Rotterdam, informeaza un comunicat al postului public de televiziune remis presei.
Concursul international va reuni participanti din Georgia, Belgia, Armenia, Cipru, Portugalia, Rusia, Romania, Bulgaria, Serbia, Olanda, Macedonia, Ucraina, Suedia, Malta, Grecia, Lituania si Belarus.
Cei patru mici artisti ai formatiei "4 Kids", care vor reprezenta Romania, se vor afla, in intervalul 2 - 8 decembrie, la Rotterdam, asa cum prevede programul concursului.

"Sabrina Stroe, Gabriela Bugle, Mircea Eremia si Bogdan Bidasca sunt extrem de optimisti in ceea ce priveste sansele lor la acest concurs si asteapta cu nerabdare sa se prezinte in fata unui public de milioane de telespectatori, din Europa si Australia", precizeaza comunicatul.

Cei patru au castigat selectia TVR si au devenit reprezentantii Romaniei la editia din acest an a concursului Eurovision Junior. in tot acest interval, copiii au lucrat intens, facand repetitii de interpretare si de coregrafie.

Postul public de televiziune va difuza, pe 5 si 6 decembrie, de la ora 12,00, programul "3, 2, 1... Start Eurovision Junior!", in care vor fi difuzate toate videoclipurile pieselor care vor intra in concurs. Videoclipurile vor fi prezentate si "disecate de-a fir a par" de sapte copii, cu totii moderatori de emisiuni TV si cu experienta in concursuri muzicale.
Telespectatorii din tara vor putea vota pe parcursul transmisiei pentru cantecul preferat, cu exceptia celui ce reprezinta Romania. Spectacolul va fi transmis in direct si de TVRi, insa romanii din tarile mentionate vor putea vota numai la numerele afisate de televiziunea publica, in timp ce romanii din toate celelalte tari ale lumii nu vor avea drept de vot.(Rompres)