Examen de post pentru profesori Imprimare E-mail


ImageConform Metodologiei privind miscarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar, in cele 33 de judete si in municipiul Bucuresti unde nu se piloteaza procesul de descentralizare, concursul cu probe scrise pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante sau organizat astazi 16 iulie 2007.
In acest sens, inspectoratele scolare judetene au publicat 11.157 de posturi didactice/catedre vacante titularizabile, respectiv 45.146 posturi didactice/catedre vacante/rezervate netitularizabile. Pentru ocuparea acestora s-au inscris 47.971 candidati, din care 7.247 absolventi ai promotiei curente. Concursul sa desfasurat in 142 centre de examen la 119 discipline.
Pentru proba scrisa, Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului stabileste minimum 3 variante de subiect, din care se alege prin tragere la sorti numarul variantei pentru proba scrisa. Varianta de subiect sa extras la sediul MECT, incepand cu ora 8.55.
Subiectele si baremele de corectare au fost elaborate de Centrul National pentru Curriculum si Evaluare in invatamantul Preuniversitar din cadrul MECT. Lucrarile scrise pe discipline vor fi evaluate in centrele universitare si in unitatile de invatamant responsabile cu perfectionarea personalului didactic stabilite de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului.

Candidatii au fost prezenti in sala cel mai devreme la ora 8.00 si cel mai tarziu la ora 9.00, inainte de a fi deschis plicul cu subiectele de concurs. Candidatii care nu se afla in sala in momentul deschiderii plicului cu subiecte sunt considerati neprezentati. Dupa primirea subiectelor de concurs de catre candidati (ora 10.00), durata de redactare a lucrarilor este de 4 ore, timp ce nu poate fi depasit. Pentru redactarea lucrarilor se foloseste cerneala sau pix de culoare albastra. Desenele/graficele se pot executa si cu creionul negru. Candidatii si supraveghetorii nu pot avea asupra lor, in sala de concurs, carti, caiete, telefoane mobile sau alte mijloace de comunicare la distanta.
Candidatii pot avea dictionare pentru specializarea latina sau greaca veche si planurile de conturi pentru specializarea contabilitate. Nu au dreptul sa participe la concurs persoanele care au fost inlaturate din invatamant printr-o hotarare judecatoreasca definitiva de condamnare penala.
Rezultatele concursului se afiseaza la sediul inspectoratelor scolare si la sediul unitatii/institutiei de invatamant unde s-a desfasurat concursul, cel mai tarziu dupa trei zile de la sustinerea acestuia.
Contestatiile se depun la inspectoratul scolar, in termen de cel mult 48 de ore de la afisarea rezultatelor la secretarul comisiei de concurs, care le transmite, in termen de 24 de ore, centrelor de evaluare.Afisarea rezultatelor finale obtinute de candidati are ca termen data de 23 iulie 2007.

Repartizarea candidatilor care au obtinut cel putin nota/media 7 pe posturile didactice/catedrele vacante titularizabile se va realiza computerizat in data de 26 iulie 2007, in baza optiunilor exprimate de candidati in fisa de optiuni in perioada 24-25 iulie 2007. Posturile didactice/catedrele ramase neocupate in urma titularizarii (la nivel judetean/al municipiului Bucuresti) devin netitularizabile si sunt afisate pentru urmatoarele etape ale miscarii personalului didactic: detasare la cerere si suplinire.
Cadrele didactice care nu au participat la concursul din 16 iulie 2007 pot participa la concursurile pentru suplinire organizate de inspectoratele scolare in 16 august 2007 si 5-6 septembrie 2007.
Repartizarea candidatilor care au participat la concursul din 16 iulie sau 16 august 2007 pe posturile didactice/catedrele vacante/rezervate netitularizabile se va realiza in sedinta publica in perioada 27 august - 3 septembrie 2007.
Potrivit Metodologiei de organizare si desfasurare a concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante din unitatile de invatamant preuniversitar din judetele nominalizate in H.G. nr. 1942/2004 (Braila, Cluj, Dolj, Harghita, Iasi, Neamt, Sibiu si Satu-Mare) concursurile pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate se desfasoara la nivelul unitatilor de invatamant sau pe grupuri de unitati (centre) in perioada 17 mai - 27 iulie 2007. Probele scrise si practice/orale au avut loc in perioada 12 iunie - 13 iulie 2007. Avand in vedere prevederile Ordinului comun al MEdC nr. 5004/31.08.2006 si al MAI nr. 1423/31.08.2006, in cele 50 de unitati de invatamant cuprinse in cadrul proiectului „Managementul administrativ si financiar al scolii intr-un mediu descentralizat" din judetele Dolj, Harghita si Iasi, concursul de ocupare a posturilor didactice vacante/rezervate, sesiunea mai - iulie 2007, se va organiza si se va desfasura la nivelul fiecarei unitati. in afara acestor 50 de unitati de invatamant, in alte 5 unitati de invatamant din judetul Cluj si 25 de unitati de invatamant din judetul Satu-Mare concursul de ocupare a posturilor didactice vacante/rezervate se va desfasura la nivel de unitate.

La data de 17 mai 2007 in judetele nominalizate in H.G. nr. 1942/2004  s-au publicat 2.689 de posturi didactice/catedre vacante titularizabile si respectiv 10.588 posturi didactice/catedre vacante/rezervate netitularizabile.
Conform Metodologiei de organizare si desfasurare a concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante din unitatile invatamantului preuniversitar din judetele nominalizate in H.G. nr. 1942/2004, subiectele si baremele de corectare vor fi elaborate de comisii constituite la nivelul unitatilor de invatamant/centrelor.
Lucrarile scrise vor fi evaluate de comisia de elaborare a subiectelor, a baremelor de evaluare si de evaluare a lucrarilor scrise constituie la nivelul unitatii de invatamant/centrului. Repartizarea candidatilor pe posturi se va realiza la nivel de unitate de invatamant/centru in perioada 16 - 27 iulie 2007.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner