Expozitie "Salvador Dali", unica in Romania Imprimare E-mail


ImageMuzeul National al Unirii din Alba Iulia va gazdui singura expozitie din Romania ce face parte dintr-un mare turneu european avand ca obiect expunerea unei colectii de litografii color realizate de Salvador Dali, transmite corespondentul ROMPRES.

Potrivit Biroului de Presa al Consiliului Judetean Alba, in perioada 18 aprilie - 2 mai, in muzeul din Alba Iulia vor fi expuse 129 de litografii color realizate de Salvador Dali, proprietarul colectiei fiind o firma din Belgia.
Expozitia face parte din manifestarea itineranta organizata pe traseul Luxemburg - Chişinau - Roma de catre Institutul de Dezvoltare Regionala Administrativa şi Durabila Chişinau.
Institutul din Republica Moldova are dreptul exclusiv de a organiza expozitii cu lucrarile respective in Romania şi dincolo de Prut. Singura localitate din tara noastra in care se va opri expozitia itineranta este Alba Iulia.
Circuitul expozitional include intervalul dintre lunile aprilie şi iunie.
Nascut in 1904, Salvador Dali a murit in 1989. Dali a expus pentru prima data in 1925, la Barcelona, iar in scurt timp lucrarile sale au devenit reprezentative pentru curentul suprarealist.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner