Femeile sunt mai buni conducatori auto decat barbatii - studiu Imprimare E-mail


ImageSavantii germani lupta impotriva cliseelor sociale si au realizat un studiu prin care demonstreaza ca, in pofida tuturor rau voitorilor, femeile sunt mai buni conducatori auto decat barbatii, informeaza AFP receptionata de Rompres.
Conform acestui studiu realizat de cercetatorii de la Universitatea din Greifswald, soferii barbati provoaca de 3,5 ori mai multe accidente decat femeile aflate la volan, sexului frumos revenindu-i insa o raspundere mai mare pentru accidente rutiere pe segmentul de varsta 18 - 25 de ani.

De asemenea, in cadrul aceluiasi studiu se precizeaza ca in cazul producerii unui accident rutier, femeile sunt de obicei ranite mai putin decat barbatii. Cercetatorii germani explica acest lucru prin faptul ca barbatii intampina un risc mai mare de a suferi un accident rutier atunci cand sofeaza pe distante lungi, in afara oraselor, in timp ce in cazul soferitelor majoritatea accidentelor se produc in conditii de trafic intens, in aglomerarile urbane.

Astfel ciocnirea frontala de un copac si urmarile grave ale unui astfel de accident par mai degraba o ''specialitate'' exclusiv masculina, in timp ce numai 1 din 20 de accidente de acest tip se produce avand ca sofer o femeie.

Alte ''specializari'' ale comportamentului ''barbatesc'' la volan sunt neglijarea acordarii prioritatii si depasirea limitarilor de viteza, mai explica cercetatorii care fac o diferentiere intre un tip de a conduce ofensiv, specific barbatilor si unul defensiv, specific femeilor.

O alta caracteristica a comportamentului femeilor la volan tine de eroarea in ceea ce priveste aprecierea distantelor, in special in efectuarea manevrelor de depasire in trafic.

Concluzia cercetatorilor germani este ca eforturile de prevenire a acidentelor rutiere trebuie sa tina cont de gen.

Landul german Mecklembourg-Poméranie, zona pe care a fost realizat acest studiu, detine in ultimii 10 ani recordul numarului de accidente produse pe teritoriul Germaniei, conform site-ului universitatii din Greifswald.ROMPRES/ (Balu Codrut)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner