Florian Pittis - biografie Imprimare E-mail


ImageFlorian (Motu) Pittis s-a nascut pe 4 octombrie 1943 la Bucuresti. Actor de teatru si de film, interpret de muzica folk, compozitor si producator de radio, Pittis a colaborat cu unii dintre cei mai reputati regizori romani - Liviu Ciulei, Andrei serban sau Alexandru Tocilescu.
In domeniul muzical, s-a facut cunoscut in celebrul trio cu Anda Calugareanu si Dan Tufaru, iar mai tarziu in Cenaclul Flacara. in anul 1992 a intemeiat, alaturi de Mircea Baniciu si Mircea Vintila, formatia Pasarea Colibri, la care a activat pana in 2001 si impreuna cu care a inregistrat cateva albume.
A semnat cronica muzicala in diverse publicatii, iar dupa 1989 a fost directorul Canalului Tineret al Radiodifuziunii Romane, urmand ca apoi sa devina director al postului de radio Radio3net.ro, post ce emite exclusiv pe Internet. A adus o contributie notabila in popularizarea muzicii pop-rock, prin realizarea unor emisiuni radiofonice in cadrul seriei "Pittis Show".
Cunoscut pasionat de fotbal, Pittis a fost membru al Clubului Aristocratic al Rapidului.
Pittis a absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica "I.L.Caragiale" (1966).
In 1969 s-a angajat la Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra", unde a jucat in piese regizate de Liviu Ciulei, Andrei serban, Alexandru Tocilescu etc.
A montat mai multe spectacole de mare succes, prima incercare regizorala fiind piesa "Cum se numeau cei patru Beatles?" de Stephen Poliacoff, unde a interpretat si rolul Leonard Brazil. A mai regizat "Cantec despre mine insumi" dupa Walt Wittman, un spectacol de muzica si poezie, "Cainele gradinarului" de Lope Vega si "Meditatiile Ritei" de Willy Russel.
In cei peste 30 de ani de activitate a jucat zeci de roluri, printre care Lucius din "Iulius Caesar" de W. Shakespeare, regia Andrei serban (1968); Camille Chandebise din "Puricele in ureche" de G. Feydeau, regia E. Mandric (1969); Bufonul din "A 12-a noapte" de W. Shakespeare, regia Andrei serban (1973); Traian din "Titanic vals" de T. Musatescu, regia Toma Caragiu (1975); Ariel din "Furtuna" de W. Shakespeare, regia Liviu Ciulei (1978).
Dupa 1989 a jucat in rolurile Mortimer din "Arsenic si dantela veche" de J. Kesserling, regia G. Gonta; Tiresias din "Antigona" de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu si "Totul in gradina" si a montat "Black & White", dupa piesa "Who's Who" de Willis Hall.
In filme, a jucat roluri in plan secund: "Frumoasele vacante", "Gioconda fara suras" (1967); "Adio, draga Nela!" (1972); "Veronica se intoarce" (1973); "Mama", "Serenada pentru etajul XII" (1976); "Innebunesc si-mi pare rau" (1990).
Dupa 1989 a fost directorul Canalului Tineret al Radiodifuziunii Romane, urmand ca apoi sa devina director al postului de radio Radio3net.ro, post ce emite exclusiv pe Internet.
A fost o prezenta activa, prin emisiuni la radio si televiziune (vocea din spatele personajului de desene animate "Winnie de Plus" si din "Teleenciclopedia" de pe TV Romania 1), articole in ziare, prezentari (si organizari) de concerte, colaborari pe diferite discuri etc.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner