Gradinite asaltate de parinti, dar si gradinite fara copii Imprimare E-mail


ImageDin prima zi de inscrieri pentru grupa mica, gradinitele din Bucuresti, dar si din judete cum ar fi Galati, Arges, Alba, Valcea, au fost luate cu asalt de parintii ingrijorati ca, din lipsa de locuri, copiii lor nu vor fi admisi.

Potrivit calendarului fixat de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, parintii isi pot inscrie copiii la gradinita in grupa mica, pana la 15 iunie. intre criteriile de departajare a cererilor de inscriere, conform regulamentului invatamantului prescolar, se afla apropierea de domiciliu, existenta fratilor sau surorilor la aceeasi gradinita, distanta fata de locul de munca al parintilor sau sustinatorilor legali.
Criza locurilor din gradinite nu va fi rezolvata pana la inceputul anului scolar 2007-2008, iar, in ciuda faptului ca guvernul a alocat bani pentru extinderea a 41 de gradinite, niciuna dintre aceste constructii nu va fi gata pana la 1 septembrie.
Potrivit Inspectoratului scolar al municipiului Bucuresti(ISMB), in prezent, exista 56.770 de copii cu varsta cuprinsa intre 3 si 6 ani, dar, in Bucuresti, sunt disponibile doar 23.080 de locuri.
Desi, ISMB a infiintat 109 grupe noi, cu aproximativ 2.500 de locuri, in acest an, potrivit estimarilor, aproximativ 10.000 de copii nu vor putea frecventa o gradinita de stat.

In judetul Galati ar mai fi nevoie de zece gradinite a cate sase clase pentru ca toti prescolarii sa fie incadrati in planul de scolarizare.
Potrivit adjunctului sefului Inspectoratului scolar Judetean(ISJ) Galati, Mitica Dudau, in planul de scolarizare de anul trecut, in Galati, Tecuci, Tg. Bujor, Beresti, au existat 357 de grupe de prescolari, iar numarul total de copii scolarizati ar fi trebuit sa fie de 7.140. in realitate, numarul acestora a fost de 8.399, cu 1.259 mai multi decat locurile minim disponibile in planul de scolarizare.
In plus, la cateva gradinite vor incepe lucrari de reparatii capitale sau de reabilitare, pentru ca au fost alocate fonduri guvernamentale.

Cele opt gradinite particulare din municipiul Galati nu rezolva decat partial situatia, mai ales ca nu toti parintii pot plati taxa.
Cele mai cautate sunt gradinitele cu program prelungit. in municipiul Galati, 19 dintre cele 53 de unitati de invatamant preprimar sunt GPP, dar nu fac fata solicitarilor. Pentru ca cererea este mare, o grupa de copii, care ar trebui sa numere, in mod obisnuit, 15, maxim 20, ajunge sa primeasca si peste 40 de micuti.
Mitica Dudau a declarat ca in judetul Galati nu s-a mai construit o gradinita din anul 1994. Prin fondurile guvernamentale primite de ISJ Galati se afla in constructie doua gradinite, care vor fi gata in vara acestui an.
''Vom propune Primariei extinderea altor doua gradinite pentru a dubla capacitatea de scolarizare. Eventual, am putea construi si alte gradinite, ministerul a dat drumul la finantare, deci, am avea bani pentru construirea unora noi. Problema este ca, in municipiul Galati nu avem inca amplasamentele stabilite", a spus Mitica Dudau.
in gradinitele din Pitesti ar mai fi nevoie de peste o mie de locuri, pentru a face fata tuturor cererilor depuse de parinti.
Potrivit reprezentantilor ISJ Arges, lipsa locurilor in gradinite se explica atat prin cresterea numarului de solicitari, cat si aceea ca o serie de imobile in care functioneaza institutii de invatamant prescolar au fost sau urmeaza sa fie retrocedate.

Reprezentantii ISJ Arges au propus, ca o solutie de rezolvare a crizei, extinderea unora dintre gradinitele existente, prin mansardarea imobilelor in care acestea functioneaza. Extinderea celor sase localuri care se preteaza la mansardare a fost estimat la cateva milioane de lei, ar permite crearea a inca 900 de locuri si ar rezolva, in mare parte, criza existenta, cred reprezentantii ISJ Arges.
O solutie provizorie de rezolvare a problemei, luata in calcul de autoritatile locale, ar fi amenajarea unor sali de clasa din incinta unor scoli generale mai putin populate, in care ar putea functiona grupele unor gradinite cu program normal.

Pana in prezent, cinci imobile din Pitesti in care functionau gradinite au fost retrocedate. La 1 iunie 2007 au fost inaugurate doua noi gradinite, cu un numar total de aproape 200 de locuri.

Peste o suta de copii din municipiul Alba Iulia risca sa nu mearga la gradinita la toamna, chiar daca in localitate functioneaza 22 de astfel de unitati.
Potrivit datelor ISJ Alba, numarul copiilor inscrisi deja este de aproape 700, iar cel al locurilor existente in cele 22 de gradinite este de 567 fiind solicitata o marire a numarului de grupe.


 
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner