Guvernul a aprobat cifrele de scolarizare pentru anul scolar si universitar 2007-2008 Imprimare E-mail


ImageGuvernul a aprobat, in sedinta de miercuri, cifrele de scolarizare pentru anul scolar si universitar 2007-2008, pentru invatamantul preuniversitar si superior de stat.
Astfel, pentru invatamantul prescolar, numarul copiilor cuprinsi in gradinite a fost estimat la 645.000, in timp ce, pentru invatamantul primar, numarul elevilor in clasele I-IV, a fost calculat la 900.000.

In cazul invatamantului secundar, la ciclul gimnazial, numarul elevilor in clasele V-VIII, a fost apreciat la 1.000.000, dintre care 985.000 in forma invatamant de zi, iar 15.000 la invatamant seral, cu frecventa redusa si la distanta.
in cazul ciclului liceal, numarul elevilor in clasa a IX-a, invatamant de zi, a fost stabilit la 147.000, incluzand si invatamantul liceal militar. Numarul elevilor in clasa a IX-a, invatamant seral, si/ sau cu frecventa redusa, a fost estimat la 8.000. Numarul elevilor de clasa a XI-a, invatamant seral, si/ sau cu frecventa redusa, a fost calculat la 28.000, iar numarul elevilor de clasa a XII-a, invatamant de zi, si/ sau seral, a fost stabilit la 68.000.
in cazul invatamantului profesional, numarul elevilor in anul I, la scolile de arte si meserii, a fost calculat la 92.000, in timp ce numarul elevilor in anul de completare se ridica la 90.000.
Numarul elevilor din anul I in invatamantul postliceal este de 1.592, din care in invatamant special 150, iar in cel militar 1.442.
in ceea ce priveste invatamantul de arta si sportiv, numarul total de elevi in clasele si grupele cu program de muzica, arte plastice si coregrafie (exclusiv invatamantul liceal) este de 21.500. De asemenea, numarul total de elevi in scolile cu program sportiv (exclusiv invatamantul liceal) a fost stabilit la 17.000, iar cel al elevilor care se pregatesc pe linie sportiva scolara la 53.000.

In cazul invatamantului special pentru prescolari si elevi cu deficiente si boli cronice, numarul copiilor cuprinsi in gradinite pentru copii cu deficiente si in grupe de copii cu boli cronice din cadrul unitatilor sanitare este de 2.700. Numarul elevilor cu deficiente si/sau boli cronice din scolile cu clasele I-VIII a fost stabilit la 23.000, cel al elevilor din invatamantul profesional pentru deficienti (anul I) la 4.000, iar numarul elevilor din licee speciale in clasa a IX-a este de 250 si in clasa a XI-a, invatamant seral si/sau cu frecventa redusa, 100.
Numarul locurilor universitare de licenta (anul I) este de 57.2167, de masterat 18.979, locurile postuniversitare de specializare - 620, cele pentru rezidentiat - 2.500, iar cele de doctorat 1.685.
Numarul de locuri cu finantare totala sau partiala din bugetul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului pentru tinerii de origine romana din Republica Moldova, tari invecinate si diaspora in invatamantul preuniversitar este de 1.250. in invatamantul superior, pentru aceeasi categorie de tineri sunt 1.650 de locuri pentru studii universitare de licenta, 530 la masterat si 70 la doctorat.
Numarul de locuri cu finantare totala sau partiala din bugetul Ministerului Educatiei pentru cetatenii straini, conform documentelor bilaterale de cooperare internationala si a unor oferte unilaterale ale statului roman, a fost stabilit la 125 in invatamantul preuniversitar, 264 pentru licenta, 98 pentru masterat si 109 pentru doctorat.
Totodata, pentru tinerii straini, statul roman asigura 1.700 de stagii de specializare.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner