Harry Belafonte implineste 80 de ani Imprimare E-mail


Harry BelafonteHarold George Belafonte Jr. s-a nascut la 1 martie 1927, la Harlem, New York, intr-o familie de emigranti. La vârsta de opt ani, s-a intors cu mama sa in Jamaica natala, unde a ramas cinci ani. A revenit in Statele Unite, dar aici a renuntat la scoala si s-a inrolat in armata.

Dupa terminarea stagiului, s-a intors la New York, unde si-a inceput cariera de actor. Lucra la 'Teatrul American Negro Theatre' in timp ce studia dramaturgia pe lânga Erwin Piscator. Un rol de muzician l-a propulsat catre acest domeniu, ajungând, in scurt timp, sa-si deschida propriul club. in 1949 a inregistrat primele piese pop. Spre sfârsitul anilor ‘50 a descoperit muzica folk impreuna cu chitaristul Millard Thomas, Belafonte a debutat la legendarul club de jazz 'Village Vanguard'; in 1953, a debutat ca actor in filmul 'Bright Road'. Rolul principal din 'Carmen Jones' i-a adus celebritatea.
in prima parte a anului 1956, piesele sale se aflau pe primele locuri in topurile Billboard. Albumul 'Calypso', aparut tot in 1956, a ramas in topuri timp de 31 de saptamâni.
Dupa succesul piesei "Mary's Boy Child", din 1957, Belafonte s-a intors la film, jucând in 'Island in the Sun'. La sfârsitul anilor ‘60 Belafonte era deja primul producator de televiziune de culoare. Emisiunea 'Tonight with Harry Belafonte' a fost distinsa cu premiul Emmy. A continuat, insa, sa cânte. in 1961 a scos albumul 'Jump Up Calypso', iar in 1962 - 'The Midnight Special'. Pe masura ce formatia Beatles a inceput sa domine topurile muzicale, Belafonte nu s-a mai bucurat de acelasi succes. in 1969 a intrat pentru ultima data in topul Billboard.
incepând cu anii ‘70 Belafonte s-a dedicat actiunilor pentru sustinerea drepturilor omului. A sustinut, de asemenea, eforturile americane pentru Africa. in 1986 l-a inlocuit pe Danny Kaye in functia de ambasador al bunavointei din partea UNICEF. Dupa o absenta de câtiva ani, Belafonte a revenit, in anii '90, intr-o serie de filme, dintre care se remarca 'White Man's Burden'. Este un sustinator declarat al presedintelui venezuelean Hugo Chavez si un opozant al presedintelui Bush. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner