Imaginea scolii, promovata pe banii parintilor si profesorilor Imprimare E-mail


Image"Targul ofertei educationale Bacau 2007", derulat la acest final de saptamana, in Sala de atletism din municipiu, a necesitat din partea fiecaruia dintre liceele, colegiilor ori scolilor de arte si meserii participante plata sumei de 700 de lei catre institutia organizatoare - Camera de Comert, Industrie si Agricultura a Judetului Bacau.
Unele unitati de invatamant au "gasit" banii necesari pentru aceasta taxa de participare in buzunarele parintilor elevilor si cadrelor didactice proprii.
Directorii acestora sustin ca nimeni nu a fost fortat sa "cotizeze".
"A dat bani cine a vrut dintre profesori, de la zece lei in sus", spune Ioan Balcanu, directorul scolii de arte si meserii "Dimitrie Leonid", in timp ce Costica Vieru, directorul scolii de arte si meserii Bacau, crede ca "25 de lei de la fiecare clasa nu este un capat de tara".
Acesta mai spune ca regreta acum faptul ca a cerut bani de la cadrele didactice.
"Mai bine vorbeam cu vreun patron din zona sa sponsorizeze participarea scolii la Targul ofertei educationale" sunt de acord si alti conducatori de scoli bacauane care au apelat la acest mod de a procura banii necesari participarii la aceasta manifestare promotionala.
Inspectorul general scolar Ovidiu Cojocaru spune ca solutia aleasa de directorii de scoli "nu este justa".
"Parerea mea este ca nu trebuia sa se colecteze bani de la profesori", a declarat Cojocaru, pentru ROMPRES, sustinand ca le-ar fi sugerat conducatorilor de institutii de invatamant alte doua moduri de a rezolva problema promovarii .
"Unul ar fi fost sa renunte la standul Camerei de Comert si sa se descurce cu forte proprii, prin amenajarea unui punct propriu de promovare, cel de-al doilea insemnand apelarea la fonduri extrabugetare", deoarece, spune inspectorul general scolar din Bacau, "profesorii au si asa venituri mici".
Reprezentantii multora dintre unitatile de invatamant bacauane afirma ca au achitat suma ceruta de organizatori utilizand tocmai fondurile proprii realizate din "inchirierea unor spatii celor care au chioscuri in incinta scolii sau universitatilor care sustin cursuri" in unele licee ori colegii din Bacau.
(Rompres)
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner