Inscrieri la scolile militare Imprimare E-mail


Au inceput inscrierile oficiale pentru institutiile de invatamint militare. Desi au fost anuntate la jumatatea lunii februarie, inscrierile la scolile militare au fost aminate din cauza intirzierii procedurilor si au fost reprogramate pentru luna martie. Astfel, de luni, tinerii care-si doresc o cariera militara se pot inscrie la institutiile de invatamint specifice.
Elevii claselor a VIII-a, precum si absolventii ciclului gimnazial pot opta pentru colegiile militare liceale. in tara sint trei astfel de institutii dintre care tinerii pot alege: Colegiul Militar Liceal „Dimitrie Cantemir“ din Breaza, Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul“ din Alba Iulia si Colegiul Militar Liceal „Stefan cel Mare” din Cimpulung Moldovenesc. Au inceput inscrieile si pentru elevii de clasa a XII-a si absolventii care au diploma de bacalaureat. Daca urmaresc sa obtina gradul de ofiter, elevii se pot inscrie la una dintre institutiile militare din tara: Academia Fortelor Terestre „Nicolae Balcescu” de la Sibiu, Academia Fortelor Aeriene „Henri Coanda” Brasov, Academia Navala „Mircea cel Batrin” Constanta, Academia Tehnica Militara - Bucuresti si Institutul Medico-Militar de la Tirgu-Mures. Pentru gradul de maistri militari, absolventii de liceu pot alege invatamintul postliceal. Tinerii au mai multe optiuni: scoala de Maistri Militari si Subofiteri de la Pitesti, scoala de Maistri Militari si Subofiteri „Traian Vuia” de la Bobocu, judetul Buzau, scoala de Maistri Militari ai Fortelor Navale „Amiral Ion Murgescu” Constanta. De asemenea, tot de luni, soldatii si gradatii voluntari care indeplinesc conditiile pentru formarea ca subofiteri si care doresc sa obtina acest grad, trebuie sa se prezinte la Centrul Militar Zonal pentru intocmirea dosarului de candidat.
 
Stire preluata cu acordul Monitorul Expres.RO 
 Comentarii (3)add
bbbas : soulger
smilies/smiley.gifAm 14 ani si miar place sa lucrez la voi in armata ca soldat si imi place de fapt sunt mindru de armaata romina ca a fosta in razboi si a caistigat de citeva orin irak cunosc foarte bine armele sau calibrul un exemplu: ak47 sau kalasnikov,A16,uzi.mp5,sniper,ak74.Daca ma vreti sunatima 0758992480 numele meu este vezan catalin alezandru stal la nr de casa 698 in macea jud arad,
...
soulger : bbbas
smilies/smiley.gif Hei tot ieu sut si miatr placea sa vad cum este la voi la scoala militara doar sa vad si atat dar daaca voi vreti sa ma lasati sa vad cum este sunatima daca vreti 0758992480 numele mei este vezan catalin alexandru
...
Traiasca armia romana ! : Star
Sarmanul baiat... Oare de ce nu ii raspunde nimeni ? Oare l-a sunat cineva?
Poate profesorul lui de limba romana care il trece clasa an de an ! Acum stiu de ce nu am facut armata! Ca sa nu dau peste unul ca el. Poate imi dadea un ordin si nu intelegeam smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner