Investitia in resursa umana si invatamantul de calitate Imprimare E-mail


ImagePresedintele Federatiei Educatiei Nationale (FEN), Catalin Croitoru, a declarat azi, pentru ROMPRES, ca investitia din anii 2006-2007 in resursa umana nu se ridica, inca, la nivelul necesar unui invatamant de calitate.

''In acest moment, starea de tensiune in sistem a crescut la cote alarmante si speram ca actualul Guvern sa inteleaga ca, fara resursa umana motivata, nu se poate ajunge la invatamantul de calitate dorit de toti. in urma demersurilor FEN, Guvernul si Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului doresc sa inceapa discutiile cu privire la problemele salariale din invatamant, inainte de fundamentarea bugetului pe anul 2008'', a declarat Croitoru.
Potrivit liderului FEN, din raspunsul primit de la Guvern rezulta disponibilitatea acestuia si pentru discutarea ''discriminarilor create'' prin majorarea salariala suplimentara cu 10%, incepand cu 1 octombrie, doar pentru cadrele didactice cu gradul didactic I, precum si anularea Legii de modificare a Statutului personalului didactic, care stabilea norma didactica de predare de 18 ore pentru educatoare, invatatori si institutori.

FEN a solicitat Guvernului inceperea negocierilor, pentru a nu se ajunge in situatia din anii trecuti, cand inceputul anului scolar a coincis cu demararea actiunilor sindicale. ''Nu dorim ca, si in acest an, festivitatile prilejuite de inceperea cursurilor sa fie umbrite de pasivitatea Executivului'', a conchis liderul FEN.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner